1 312 000 SEK
Omsättning
▲ 25,3%
67 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 51,5%
19%
Soliditet
Stabil
5,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 213 355 SEK
Skulder:-969 866 SEK
Substansvärde:183 111 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Den dramatiska tillgångstillväxten på +166% indikerar en betydande expansion eller investeringar, vilket troligen förklarar den sämre resultatutvecklingen. Soliditeten på 19% är relativt låg och företaget befinner sig i en fas av omvandling där framtida lönsamhet kommer att avgöra om expansionen varit framgångsrik.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver klädaffärsverksamhet med säte i Ljusdals kommun. Som ett detaljhandelsföretag är det typiskt att ha en betydande del av tillgångarna bundna i lager och butiksinredning, vilket stämmer väl med den kraftiga tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 138 000 SEK till 67 000 SEK, en minskning på 51,5% som troligen beror på ökade kostnader i samband med företagets expansion och investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är relativt låg och indikerar att företaget i stor utsträckning finansieras med skulder, vilket ökar riskprofilen särskilt i en expansionfas.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 177 995 SEK till 183 111 SEK, en tillväxt på 2,9% som främst drivs av årets resultat på 67 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 046 542 SEK till 1 312 435 SEK, en stark tillväxt på 25,3% som indikerar god försäljningsutveckling och marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på -51,5% trots högre omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Låg soliditet på 19,0% begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och ökar sårbarheten
  • Den stora tillgångsexpansionen på +166% medför risk för överinvesteringar och förhöjda avskrivningskostnader

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 25,3% visar att företaget lyckats öka försäljningen avsevärt
  • Positivt resultat trots expansion visar att verksamheten är livskraftig
  • Tillgångstillväxten på 1 213 355 SEK kan ge bättre förutsättningar för framtida verksamhet och ytterligare tillväxt

Trendanalys

Omsättning: STARK TILLVÄXT (+25,3%), Resultat: KRAFTIG NEDGÅNG (-51,5%), Eget kapital: MARGINELL TILLVÄXT (+2,9%), Tillgångar: EXPLOSIV TILLVÄXT (+166,3%). Trenderna pekar på ett företag i stark expansion med ökad marknadsnärvaro men samtidigt lönsamhetsutmaningar.