6 250 970 SEK
Omsättning
▲ 20,3%
1 056 764 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 121,7%
56,3%
Soliditet
Mycket God
16,9%
Vinstmarginal
Hög
553 600 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-16

Substansvärdering

Tillgångar:1 783 151 SEK
Skulder:-779 597 SEK
Substansvärde:1 003 554 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under året

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultatökningen på över 120% kombinerat med en hög vinstmarginal på 16,9% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Tillgångstillväxten på 51,3% och soliditeten på 56,3% visar ett stabilt företag med god kapitalstruktur som klarar av att finansiera sin expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver måleri, snickeri, trädgårdsarbeten och fastighetsskötsel, vilket är en diversifierad verksamhet inom bygg- och fastighetssektorn. Denna bredd kan förklara den starka tillväxten genom att kunna erbjuda flera tjänster till samma kundbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 476 775 SEK till 1 056 764 SEK, en ökning med 579 989 SEK eller 121,7%. Denna extremt starka lönsamhetsutveckling överträffar omsättningstillväxten avsevärt, vilket indikerar förbättrad effektivitet och bättre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 56,3% är mycket god och ligger långt över branschgenomsnittet för bygg- och fastighetsrelaterade tjänster. Detta indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell stabilitet och kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 752 735 SEK till 1 003 554 SEK, en tillväxt på 250 819 SEK eller 33,3%. Denna ökning kan till stor del förklaras av det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 206 640 SEK till 6 269 084 SEK, en tillväxt på 1 062 444 SEK eller 20,4%. Detta visar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem.
  • Företagets verksamhet är troligen konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bygg- och fastighetssektorn.

Möjligheter

  • Den starka lönsamheten med 16,9% vinstmarginal ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den höga soliditeten på 56,3% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor för fortsatt tillväxt.
  • Den diversifierade verksamheten inom flera relaterade områden ger möjlighet till korsförsäljning och stabilare intäkter över hela året.

Trendanalys

Alla trender pekar starkt uppåt: omsättningstillväxt (+20,3%), resultattillväxt (+121,7%), eget kapital tillväxt (+33,3%) och tillgångstillväxt (+51,3%). Den sammantagna bilden är ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet och stabil finansiering.