400 000 SEK
Omsättning
▲ 128,6%
87 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 987,5%
91,4%
Soliditet
Mycket God
12,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:523 420 SEK
Skulder:-44 780 SEK
Substansvärde:478 640 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under året byggt och färdigställt ett våtmarksprojekt och två nya konsultuppdrag har startat. Eventdelen börjar ta form och året har använts för att bygga företaget starkare inför 2023.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har byggt och färdigställt ett våtmarksprojekt under året
  • Två nya konsultuppdrag har startat
  • Eventverksamheten börjar ta form och året har använts för att bygga företaget starkare inför 2023

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2023. Den mer än fördubblade omsättningen från 175 225 SEK till 713 021 SEK, kombinerat med en resultatökning på nästan 1000%, indikerar att företaget har genomgått en betydande skalförändring och effektiviserat sin verksamhet. Den höga soliditeten på 91,4% visar ett mycket stabilt kapitalunderlag med minimal skuldsättning. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett miljö- och eventföretag som specialiserar sig på tillverkning av flytande öar och kornhalmskassatter, samt konsultverksamhet och projektering av våtmarker. Eventverksamheten bedrivs i Klosters Herrgårds östra flygel. Denna kombination av miljötekniska lösningar och eventverksamhet förklarar den snabba tillväxten, särskilt inom våtmarksprojekt och konsultuppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 8 000 SEK till 87 000 SEK, en ökning med 79 000 SEK eller 987,5%. Denna extremt höga resultattillväxt visar att företaget inte bara ökat volymen utan också förbättrat lönsamheten avsevärt.

Soliditet: Soliditeten på 91,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt finansieringsunderlag med minimal skuldsättning. Detta ger företaget goda möjligheter att investera i fortsatt tillväxt utan att behöva ta på sig onödiga risker.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 367 020 SEK till 478 640 SEK, en tillväxt på 111 620 SEK eller 30,4%. Denna ökning kan till stor del förklaras av det starka årets resultat på 87 000 SEK, vilket har tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 537 796 SEK från 175 225 SEK till 713 021 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 128,6%. Denna kraftiga ökning indikerar framgångsrik expansion av verksamheten och förbättrad marknadsposition.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 128,6% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets relativt låga omsättning på 713 021 SEK trots stark tillväxt indikerar att det fortfarande är ett litet företag med begränsad skala
  • Beroende av ett fåtal större projekt (våtmarksprojekt och konsultuppdrag) skapar koncentrationsrisk

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultattillväxt på 987,5% visar stor potential för lönsam expansion
  • Hög soliditet på 91,4% ger utrymme för investeringar i tillväxt utan extern finansiering
  • Kombinationen av miljötekniska lösningar och eventverksamhet skapar unika marknadsmöjligheter
  • Färdigställt våtmarksprojekt och nya konsultuppdrag visar på efterfrågan för företagets tjänster

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt (+128,6%), resultattillväxt (+987,5%), eget kapital tillväxt (+30,4%) och tillgångstillväxt (+9,8%). Denna konsistent positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam och välbalanserad tillväxt.