920 554 SEK
Omsättning
▼ 25,9%
66 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 100%
57,6%
Soliditet
Mycket God
0%
Vinstmarginal
Låg
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-08

Substansvärdering

Tillgångar:560 053 SEK
Skulder:-237 720 SEK
Substansvärde:322 333 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande utveckling med kraftigt fallande omsättning och resultat trots ökade tillgångar. Omsättningen minskade med nästan 340 000 SEK från föregående år, och resultatet kollapsade från en vinst på 374 389 SEK till nästintill noll. Denna kombination av minskad omsättning och samtidig tillgångstillväxt tyder på ineffektivitet i resursanvändningen. Företaget verkar befinna sig i en svår situation där det inte lyckas omvandla sina tillgångar till lönsam verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett taxiåkeri med säte i Uppsala som registrerades 2021-07-29. Taxibranschen är känd för sin konkurrensutsatta natur och känslighet för ekonomiska fluktuationer, bränslepriser och förändrade transportvanor, vilket kan förklara den svåra utvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet kollapsade från 374 389 SEK till endast 66 SEK, en minskning på 374 323 SEK eller 100%. Det extremt låga resultatet visar att företaget knappt går med vinst trots verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 57,6% är relativt god och visar att företaget inte är starkt belånat. Detta är en positiv faktor som ger viss finansiell stabilitet trots den svaga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 322 267 SEK till 322 333 SEK, en ökning med endast 66 SEK. Den minimala ökningen speglar det mycket låga resultatet för året.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 260 772 SEK till 920 554 SEK, en minskning med 340 218 SEK eller 27%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets kundbas eller omsättningsförmåga.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande omsättning på 340 218 SEK indikerar förlust av marknadsandelar eller kunder
  • Nästan obefintligt resultat på endast 66 SEK hotar företagets långsiktiga överlevnad
  • Kombinationen av minskad omsättning och ökade tillgångar visar på ineffektiv resursanvändning

Möjligheter

  • God soliditet på 57,6% ger ett finansiellt skydd och möjlighet till omstrukturering
  • Tillgångstillväxt på 21,2% (98 163 SEK) visar investeringar som potentiellt kan ge avkastning i framtiden
  • Befintligt verksamhetsspår och registrering sedan 2021 visar att företaget har erfarenhet i branschen