2 459 765 SEK
Omsättning
▼ 36,3%
214 073 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,7%
80,9%
Soliditet
Mycket God
8,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 676 009 SEK
Skulder:-207 900 SEK
Substansvärde:1 078 726 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten omfattar tiden oktober 2022 – september 2023. Styrelsens säte flyttade den 1 mars 2023 till Stockholm. I övrigt finns inga väsentliga händelser finns att rapportera.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsens säte flyttades den 1 mars 2023 till Stockholm
  • Inga andra väsentliga händelser rapporterades under året

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning (-36,2%) och resultat (-57,7%), vilket indikerar en betydande försämring av den operativa verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget en exceptionellt hög soliditet på 80,9% och en positiv eget kapital-tillväxt på 23,6%, vilket visar på en stark balansräkning och god finansiell stabilitet. Situationen tyder på ett företag som genomgår en omstrukturering eller har avvecklat delar av verksamheten med bibehållen finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

KMG Fotonik AB verkar inom förvaltningsområdet och har sitt säte i Stockholm. Bolaget är registrerat sedan 2017 och har således sex års verksamhet bakom sig, vilket indikerar ett etablerat men möjligen omstrukturerat företag snarare än ett nyetablerat bolag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 506 610 SEK till 214 073 SEK, en minskning med 292 537 SEK eller 57,7%. Denna försämring följer omsättningsminskningen men uppvisar en något lägre vinstmarginal på 8,8% jämfört med föregående år.

Soliditet: Soliditeten på 80,9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet trots den operativa nedgången.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 872 434 SEK till 1 078 726 SEK, en positiv förbättring med 206 292 SEK eller 23,6%. Denna ökning kan till stor del förklaras av årets resultat på 214 073 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 929 407 SEK till 2 445 737 SEK, en nedgång på 1 483 670 SEK eller 36,2%. Detta tyder på en betydande nedgång i verksamhetsvolymen eller avveckling av verksamhetsgrenar.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 36,2% indikerar potentiell förlust av kunder eller avveckling av verksamhetsområden
  • Resultatnedgång med 57,7% visar på sämre lönsamhet i kvarvarande verksamhet
  • Tillgångarna minskade med 36,3% vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 80,9% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Positiv eget kapital-tillväxt på 23,6% visar på fortsatt kapitaluppbyggnad trots svagare resultat
  • Stabil vinstmarginal på 8,8% indikerar att kvarvarande verksamhet fortfarande är lönsam