1 453 000 SEK
Omsättning
▼ 21,3%
83 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 40,3%
0,7%
Soliditet
Mycket Låg
5,7%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 990 200 SEK
Skulder:-500 379 SEK
Substansvärde:659 821 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en kraftig nedgång i omsättning och resultat samtidigt som eget kapital har förbättrats markant. Omsättningen minskade med 589 927 SEK (-28,9%) från föregående år, vilket indikerar en betydande försämring i verksamhetsvolym. Trots detta uppvisar bolaget fortfarande lönsamhet med en vinstmarginal på 5,7%, vilket är positivt i en svår period. Den extremt låga soliditeten på endast 0,7% är dock mycket oroande och begränsar företagets finansiella handlingsfrihet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver entreprenadverksamhet med grävmaskiner och traktorgrävare, vilket är en cyklisk verksamhet starkt beroende av bygg- och anläggningssektorns konjunktur. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i maskinpark och är känslig för säsongsvariationer och ekonomiska nedgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 139 000 SEK till 83 000 SEK, en minskning med 56 000 SEK eller 40,3%. Trots den stora omsättningsminskningen lyckades bolaget behålla lönsamhet, vilket visar på kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 0,7% är extremt låg och långt under branschnormer. Detta indikerar mycket hög belåning och begränsad finansiell buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 481 181 SEK till 659 821 SEK, en förbättring med 178 640 SEK eller 37,1%. Denna ökning kommer sannolikt från återinvesterat resultat trots den svaga omsättningsutvecklingen.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 2 043 332 SEK till 1 453 405 SEK, en minskning med 589 927 SEK eller 28,9%. Denna kraftiga nedgång kan tyda på minskade uppdrag eller konkurrensutsättning i entreprenadbranschen.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,7% skapar sårbarhet för kreditförluster och begränsar tillgång till ny finansiering
  • Kraftig omsättningsminskning på 589 927 SEK (-28,9%) indikerar marknadsförlust eller konkurrensproblem
  • Tillgångarna halverades från 3 938 855 SEK till 1 990 200 SEK, vilket kan tyda på avyttringar eller nedskrivningar av maskinpark

Möjligheter

  • Bolaget genererade fortfarande ett positivt resultat på 83 000 SEK trots svag konjunktur
  • Eget kapital ökade med 178 640 SEK till 659 821 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Vinstmarginalen på 5,7% klassificeras som stabil och visar på god kostnadskontroll