2 295 728 SEK
Omsättning
▲ 19,1%
444 759 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 185,2%
65,4%
Soliditet
Mycket God
19,4%
Vinstmarginal
Hög
160 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-19

Substansvärdering

Tillgångar:748 176 SEK
Skulder:-258 728 SEK
Substansvärde:489 448 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 19,4% kombinerat med en soliditet på 65,4% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den kraftiga resultattillväxten på 185,2% visar att företaget inte bara ökar sin omsättning utan också förbättrar sin effektivitet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning och service av förbränningstoaletter samt diverse entreprenadtjänster, vilket tyder på en nischad verksamhet med potentiellt goda marginaler i en specialiserad marknad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 155 973 SEK till 444 759 SEK, en ökning på 185,2% som indikerar utmärkta kostnadskontroller och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 65,4% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 261 435 SEK till 489 448 SEK, en tillväxt på 87,2% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 927 641 SEK till 2 295 728 SEK, en tillväxt på 19,1% som visar en stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar och kvalitetsrisk om expansionen inte hanteras noggrant
  • Verksamheten är relativt specialiserad på förbränningstoaletter vilket kan skapa sårbarhet vid marknadsförändringar eller regulatoriska ändringar

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 185,2% visar potential för ytterligare expansion och marknadsandelsökning
  • Den höga soliditeten på 65,4% ger utrymme för investeringar i ny utrustning och verksamhetsutveckling utan extern finansiering
  • Omsättningstillväxten på 19,1% indikerar en stark marknadsposition med goda möjligheter till fortsatt tillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+19,1%), resultat (+185,2%), eget kapital (+87,2%) och tillgångar (+51,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.