922 945 SEK
Omsättning
▼ 3,3%
246 655 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 94,7%
57,2%
Soliditet
Mycket God
26,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:767 325 SEK
Skulder:-328 721 SEK
Substansvärde:438 604 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginellt lägre omsättning men en kraftigt förbättrad lönsamhet. Resultatet har nästan fördubblats trots något lägre försäljning, vilket tyder på effektiviseringsåtgärder eller förbättrade marginaler. Soliditeten är god på 57,2%, vilket ger företaget en stabil finansieringsbas. Tillgångarna har minskat, vilket kan indikera en avveckling av mindre produktiva tillgångar. Överlag befinner sig företaget i en stabil fas med fokus på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer vedkapar och reservdelar samt erbjuder personaluthyrning inom försäljning, IT och ledningsfunktioner. Som ett helägt dotterbolag till ett förvaltningsbolag kan verksamheten vara specialiserad och ha en stabil ägarstruktur, vilket förklarar den höga vinstmarginalen på 26,2% som är ovanligt bra för tillverkningsindustrin.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 126 719 SEK till 246 655 SEK (+119 936 SEK), en ökning på 94,7%. Denna kraftiga vinstförbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller förbättrade produktmarginaler.

Soliditet: Soliditeten på 57,2% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital förblev oförändrat på 438 604 SEK trots ett positivt resultat. Detta innebär att vinsten antingen har utdelats till moderbolaget eller använts för att kvitta tidigare förluster, vilket är typiskt för ett dotterbolag i en koncern.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 954 303 SEK till 941 186 SEK (-13 117 SEK), en nedgång på 3,3%. Detta kan tyda på mindre försäljningsvolym eller prispress, men den samtidiga vinstökningen visar att företaget lyckats kompensera för detta.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 3,3% till 941 186 SEK kan indikera en krympande marknad eller konkurrenspress
  • Minskande tillgångar från 810 349 SEK till 767 325 SEK (-5,3%) kan påverka företagets operativa kapacitet på sikt
  • Beroendet av moderbolaget kan begränsa strategiska beslut och investeringar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 26,2% ger utrymme för investeringar och prispåverkan på marknaden
  • God soliditet på 57,2% skapar möjligheter till framtida finansiering till förmånliga villkor
  • Kraftig resultatförbättring med +94,7% visar på effektiv verksamhetsstyrning som kan utnyttjas vid högre försäljningsvolym