8 212 000 SEK
Omsättning
▲ 8%
1 312 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 39,6%
0,3%
Soliditet
Mycket Låg
13,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:17 421 904 SEK
Skulder:-10 839 585 SEK
Substansvärde:2 399 101 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka tillgångar och vinstmarginal men allvarliga problem med soliditet. Trots en liten minskning i omsättning från 10,4 miljoner till 9,96 miljoner SEK har företaget bibehållit lönsamhet, men resultatet har halverats från 2,17 miljoner till 1,31 miljoner SEK. Den extremt låga soliditeten på 0,3% är det största bekymret och indikerar hög skuldsättning. Samtidigt visar en ökning av eget kapital med 38% och tillgångstillväxt på 5,8% att företaget fortsätter att investera och växa, men i en osäker finansiell struktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jordbruk inom växtodling och djurskötsel samt entreprenadverksamhet med säte i Uppsala. Detta är ett kapitalintensivt företag som kräver betydande investeringar i maskiner, byggnader och lager, vilket förklarar de höga tillgångarna på 17,4 miljoner SEK. Jordbruksverksamheten är ofta cyklisk och känslig för externa faktorer som väder och marknadspriser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 2 173 000 SEK till 1 312 000 SEK, en minskning på 861 000 SEK eller 39,6%. Denna försämring kan bero på ökade kostnader, lägre priser eller sämre skördar, men företaget är fortfarande vinstgivande med en hög vinstmarginal på 13,2%.

Soliditet: Soliditeten på 0,3% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat. Detta innebär hög finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller oförutsedda förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 737 960 SEK till 2 399 101 SEK, en förbättring med 661 141 SEK eller 38,0%. Denna ökning beror sannolikt på att vinsten har lagts till i eget kapital, vilket stärker företagets långsiktiga stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 10 404 583 SEK till 9 959 920 SEK, en nedgång på 444 663 SEK eller 4,3%. Detta kan tyda på utmaningar i försäljning eller prispress, men företaget lyckades ändå generera en omsättning på nära 10 miljoner SEK.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,3% skapar hög finansiell sårbarhet och begränsar möjligheter till ytterligare lån
  • Kraftig resultatminskning på 39,6% från 2 173 000 SEK till 1 312 000 SEK indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 444 663 SEK kan tyda på konkurrensproblem eller svag efterfrågan

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 13,2% visar att företaget är effektivt på att omvandla omsättning till vinst
  • Eget kapital ökade med 661 141 SEK till 2 399 101 SEK, vilket stärker balansräkningen
  • Tillgångstillväxt på 5,8% till 17 421 904 SEK visar att företaget fortsätter att investera i verksamheten