716 000 SEK
Omsättning
▼ 28,1%
61 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 7,6%
56,3%
Soliditet
Mycket God
8,5%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:332 857 SEK
Skulder:-145 538 SEK
Substansvärde:187 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en tydlig försämring i omsättning och resultat, men samtidigt en stark förbättring av eget kapital. Den kraftiga omsättningsminskningen på 28,1% indikerar utmaningar i försäljningen eller att företaget har genomgått en strategisk omstrukturering. Trots detta har företaget lyckats upprätthålla en stabil vinstmarginal på 8,5% och ökat sitt eget kapital avsevärt, vilket pekar på en god kostnadskontroll och en fokus på att stärka balansräkningen. Företaget verkar befinna sig i en fas av omställning snarare än en ren nedgång.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel och installation av kommunikationsutrustning inom tele, data, säkerhet och IT. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan leda till fluktuationer i omsättning mellan olika räkenskapsår beroende på när större installationer slutförs och faktureras.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 66 000 SEK till 61 000 SEK, en minskning på 5 000 SEK eller 7,6%. Det anmärkningsvärda är att vinsten bara minskade marginellt trots den stora omsättningsnedgången, vilket visar på effektivitet.

Soliditet: En soliditet på 56,3% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger företaget en god finansiell buffert och minskar beroendet av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 139 261 SEK till 187 319 SEK, en tillväxt på 48 058 SEK eller 34,5%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets resultat på 61 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 997 368 SEK till 715 819 SEK, en nedgång på 281 549 SEK eller 28,1%. Detta kan tyda på färre eller mindre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 28,1% (från 997 368 SEK till 715 819 SEK) vilket ifrågasätter företagets försäljningsförmåga och marknadsposition.
  • Minskande tillgångar på 16,5% (från 398 513 SEK till 332 857 SEK) kan tyda på att företaget har sålt av inventarier eller haft problem med kundfordringar.

Möjligheter

  • Stark och förbättrad soliditet på 56,3% ger ett robust finansiellt skydd och möjliggör investeringar eller att ta sig an större projekt.
  • Stabil vinstmarginal på 8,5% trots lägre omsättning visar på god lönsamhet i den verksamhet som utförts och effektiv kostnadskontroll.
  • Betydande tillväxt av eget kapital med 34,5% (ökning med 48 058 SEK) stärker företagets kapitalbas och långsiktiga hälsa.