4 488 000 SEK
Omsättning
▲ 12,9%
114 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 132,7%
34,9%
Soliditet
God
2,4%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 040 258 SEK
Skulder:-663 632 SEK
Substansvärde:312 617 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med stark tillväxt inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har ökat med 12,9% till 4,8 miljoner SEK, resultatet har mer än fördubblats (+132,7%) och eget kapital har vuxit med 47,9%. Trots en relativt låg vinstmarginal på 2,4% indikerar trenden en hälsosam expansion där företaget lyckas omvandla högre omsättning till bättre lönsamhet och stärkt balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konditori- och bageriverksamhet med säte i Örebro. Denna typ av verksamhet är ofta känslig för lokalkonkurrens och konsumenttrender, vilket gör den starka omsättningstillväxten på nästan 13% extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 49 000 SEK till 114 000 SEK, en ökning med 65 000 SEK eller 132,7%. Denna förbättring indikerar effektivare kostnadskontroll eller bättre marginaler trots ökad verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 34,9% anses vara acceptabel för ett företag i denna bransch och indikerar en balanserad kapitalstruktur med god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 211 316 SEK till 312 617 SEK, en tillväxt på 101 301 SEK eller 47,9%. Denna ökning beror främst på att årets vinst på 114 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 018 131 SEK till 4 798 718 SEK, en tillväxt på 780 587 SEK eller 12,9%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling i en konkurrensutsatt bransch.

Huvudrisker

  • Vinstmarginalen på 2,4% är låg och gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller minskad försäljning.
  • Tillgångstillväxten på 23,6% till 1 040 258 SEK kan tyda på ökad skuldsättning för att finansiera expansionen, vilket inte direkt syns i de tillgängliga nyckeltalen.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 132,7% visar att företaget har god förmåga att skala upp verksamheten lönsamt.
  • Eget kapital ökade med 47,9% till 312 617 SEK, vilket ger en stabil grund för framtida investeringar och utveckling.
  • Omsättningstillväxten på 12,9% till 4,8 miljoner SEK i en mogen bransch indikerar stark konkurrenskraft och kundacceptans.

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+12,9%), resultat (+132,7%), eget kapital (+47,9%) och tillgångar (+23,6%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla kärnområden pekar på ett välskött företag i en stark tillväxtfas.