594 405 SEK
Omsättning
▲ 25,5%
259 768 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,1%
92,9%
Soliditet
Mycket God
43,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:822 449 SEK
Skulder:-58 782 SEK
Substansvärde:763 667 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 43,7% kombinerat med en soliditet på 92,9% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Den kraftiga tillväxten i både omsättning (+25,5%) och resultat (+62,1%) pekar på en framgångsrik verksamhetsutveckling och effektiv kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet med snöröjning och sandning vintertid samt körning under slåtter och uppfödning av nötkreatur. Denna typ av verksamhet är ofta beroende av säsongsvariationer och lokala kontrakt, vilket gör den starka resultatutvecklingen extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 160 225 SEK till 259 768 SEK, en ökning med 99 543 SEK eller 62,1%, vilket visar på utmärkt lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 92,9% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket stabilt finansielt med minimalt lånat kapital, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 557 461 SEK till 763 667 SEK, en tillväxt på 206 206 SEK eller 37,0%, vilket främst beror på att det goda årets resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 473 675 SEK till 594 405 SEK, en tillväxt på 120 730 SEK eller 25,5%, vilket indikerar framgångsrik försäljningsutveckling och expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Verksamheten kan vara säsongsbetonad (vinter/sommar) vilket skapar variation i intäkter under året
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten med en omsättning under 600 000 SEK

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 43,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Kraftig tillväxt i både omsättning (+25,5%) och resultat (+62,1%) visar på god konkurrenskraft och efterfrågan på tjänsterna
  • Mycket hög soliditet (92,9%) ger excellent kapacitet att ta lån för framtida tillväxtinvesteringar om så önskas

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+25,5%), resultat (+62,1%), eget kapital (+37,0%) och tillgångar (+15,2%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i en stark tillväxtfas.