10 069 754 SEK
Omsättning
▼ 3,3%
-235 324 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2 057,8%
20,5%
Soliditet
God
−2,3%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 035 473 SEK
Skulder:-3 209 228 SEK
Substansvärde:826 245 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull ekonomisk bild med en kombination av oroande försämringar och positiva tecken. Trots en marginellt lägre omsättning på 10 185 025 SEK (ned 333 000 SEK från föregående år) och ett rejält förlustresultat på -235 324 SEK, har både eget kapital och totala tillgångar ökat. Den kraftiga resultatförsämringen på över 2000% är mycket betänklig, men den samtidiga kapitaltillväxten på 18,3% indikerar att företaget kan ha genomfört kapitaltillskott eller omvärderingar som kompenserar för förlusterna. Soliditeten på 20,5% är relativt låg men inte kritiskt dålig för branschen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver varvsverksamhet för nöjesbåtar, uthyrning av båtplatser, reparation och underhåll av båtar samt detaljhandel med motorer, reservdelar och verktyg. Denna breda verksamhetsprofil ger både cykliska utmaningar (säsongsbetonad efterfrågan) och diversifieringsfördelar. Branschen är kapitalintensiv med behov av att underhålla båtplatser och lager av reservdelar, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 4 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 12 020 SEK till en förlust på 235 324 SEK, en negativ förändring på 247 344 SEK. Denna kraftiga försämring kan bero på ökade kostnader, sämre marginaler eller nedskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 20,5% är något under vad som är optimalt för en kapitalintensiv verksamhet, men inte akut otillräcklig. Det indikerar att 20,5% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 698 688 SEK till 826 245 SEK, en positiv förbättring på 127 557 SEK trots förluståret. Detta indikerar sannolikt att ägarna har injecterat nytt kapital i företaget för att stärka balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 10 518 025 SEK till 10 185 025 SEK, en nedgång på 333 000 SEK eller -3,3%. Detta kan tyda på något svagare efterfrågan eller färre större reparationsprojekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring med en förlust på 235 324 SEK efter att ha varit vinstdrivande föregående år
  • Minskad omsättning på 333 000 SEK kan indikera konkurrensproblem eller svagare marknadsandel
  • Låg soliditet på 20,5% ger begränsat utrymme för ytterligare lån och investeringar
  • Negativ vinstmarginal på -2,3% visar att verksamheten inte genererar tillräckligt med avkastning på försäljningen

Möjligheter

  • Betydande tillgångstillväxt på 164 034 SEK till 4 035 473 SEK ger en starkare bas för framtida verksamhet
  • Eget kapital ökade med 127 557 SEK till 826 245 SEK trots förlust, vilket visar ägarnas engagemang
  • Den breda verksamhetsprofilen med både service, uthyrning och handel ger diversifieringsfördelar
  • Företaget är etablerat sedan 2010 vilket ger operativ erfarenhet och kundbas