758 000 SEK
Omsättning
▲ 445,3%
118 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 387,8%
38%
Soliditet
God
15,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:524 319 SEK
Skulder:-322 460 SEK
Substansvärde:201 859 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den fyrdubblade omsättningen från 139 060 SEK till 757 886 SEK kombinerat med en vändning från förlust till vinst på 118 000 SEK indikerar en genomgående förbättring av verksamheten. Den höga soliditeten på 38% och vinstmarginal på 15,6% bekräftar ett hälsosamt finansiellt läge med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver konstnärlig verksamhet och grafisk design, vilket tyder på en kreativ tjänsteverksamhet med projektbaserad inkomst. Den dramatiska tillväxten kan förklaras av större kundprojekt, utökad kundbas eller prisförändringar som är typiska för denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -41 000 SEK till en vinst på 118 000 SEK, en förbättring på 387,8% som visar starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 38,0% är god och indikerar ett stabilt kapitalunderlag med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 83 717 SEK till 201 859 SEK, främst driven av årets starka vinstutveckling.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 445,3% från 139 060 SEK till 757 886 SEK, vilket indikerar en betydande expansion av verksamheten eller större kundprojekt.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 445% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Projektbaserad verksamhet kan medföra ojämn inkomstbildning mellan perioder
  • Snabb tillväxt kräver oftast ökade investeringar i personal och resurser

Möjligheter

  • Den starka lönsamheten med 15,6% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Den höga soliditeten öppnar för möjligheter till extern finansiering vid behov
  • Etablerad verksamhet sedan 2013 kombinerat med nuvarande tillväxt skapar en stabil platform för fortsatt expansion

Trendanalys

Omsättningen visar en volatil utveckling med en kraftig nedgång 2023 följd av en mycket stark tillväxt 2024, vilket tyder på en verksamhet med ojämna intäktsflöden eller projektbaserad karaktär. Resultatet efter finansnetto följer en liknande cyklisk pattern med förluster under lågkonjunktur (2021, 2023) och vinster under starka omsättningsår (2022, 2024), vilket indikerar en verksamhet med smala marginaler och högt rörelseläge. Eget kapital och tillgångar har ökat markant 2024, troligen genom reinvestering av vinst eller extern finansiering. Soliditeten försämrades 2024 trots ökad vinst, vilket tyder på en skuldsättningsökning för att finansiera tillväxten. Trenderna pekar på ett företag i expansiv fas med kapacitet för stark tillväxt men med betydande risker kopplade till resultatvolatilitet och finansiering. Framtiden beror på förmågan att stabilisera intäktsflöden och bevara lönsamheten under expansionen.