25 985 000 SEK
Omsättning
▲ 4,1%
3 894 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 395,4%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:12 476 969 SEK
Skulder:-9 657 463 SEK
Substansvärde:1 007 134 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark resultatutveckling med en vinstökning på 395,4% från föregående år, vilket indikerar en betydande förbättring av lönsamheten. Trots en måttlig omsättningstillväxt på 4,1% har bolaget lyckats öka sin vinstmarginal till en hög nivå på 14,5%. Den extremt låga soliditeten på 0,2% är dock en stor svaghet och visar på ett mycket högt belåningsgrad. Den snabba tillväxten i tillgångar (+18,9%) och eget kapital (+24,0%) tyder på att företaget investerar kraftigt, men balansräkningen är mycket skuldbelastad.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk verkstad med tillverkning och försäljning av rostfri utrustning, främst tillbehör till tunga transportfordon som hydraul- och dieseltankar samt verktygsskåp. Det är ett helägt dotterbolag till Hallaborgs Förvaltnings AB, som även äger den fastighet där verksamheten bedrivs, vilket kan förklara en del av de höga tillgångsvärdena.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 786 000 SEK till 3 894 000 SEK, en ökning med 3 108 000 SEK eller 395,4%. Denna enorma vinstökning tyder på antingen kraftiga kostnadsbesparingar, prisförhöjningar eller en förändring i produktmix.

Soliditet: Soliditeten på 0,2% är extremt låg och långt under branschnormer. Detta indikerar ett mycket högt skuldbelopp i förhållande till eget kapital, vilket medför stor finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller försämrad konjunktur.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 812 104 SEK till 1 007 134 SEK, en tillväxt på 195 030 SEK eller 24,0%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 25 201 111 SEK till 26 921 200 SEK, en tillväxt på 4,1%. Detta visar på en stabil men måttlig försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar en mycket hög finansiell risk och begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar på 18,9% till 12 476 969 SEK kan tyda på stora investeringar som finansierats med skulder, vilket förvärrar den redan höga belåningen.
  • Företaget är mycket känsligt för ränteförändringar på grund av den höga skuldsättningen.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark resultatutveckling med en vinst på 3 894 000 SEK och en vinstmarginal på 14,5% visar på en mycket god operativ effektivitet och lönsamhet.
  • Alla nyckeltal visar förbättringstrender, inklusive omsättningstillväxt på 4,1% och eget kapital-tillväxt på 24,0%.
  • Verksamheten inom transportfordonsindustrin kan dra nytta av den pågående omställningen mot mer hållbara transporter och behovet av specialutrustning.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+4,1%), resultat (+395,4%), eget kapital (+24,0%) och tillgångar (+18,9%). Den övergripande trenden är mycket positiv vad gäller lönsamhet och tillväxt, men den extremt låga soliditeten är en kritisk svaghet som måste adresseras.