317 249 SEK
Omsättning
▼ 28,1%
246 140 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,2%
85,5%
Soliditet
Mycket God
77,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-26

Substansvärdering

Tillgångar:564 900 SEK
Skulder:-75 964 SEK
Substansvärde:418 011 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med mycket stark lönsamhet men samtidigt kraftig nedgång i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 77,6% och soliditeten på 85,5% indikerar ett extremt kostnadseffektivt företag med minimala skulder. Trots att omsättningen minskat med 28,1% och resultatet med 25,2%, har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar. Detta tyder på ett företag som genomgår en fas med lägre verksamhetsvolym men som ändå bibehåller exceptionell lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget ger medicinsk service i form av sedering eller narkos till personer som genomgår operativa ingrepp. Verksamheten bedrivs några tillfällen varje månad med uppehåll under semestrar, vilket förklarar den relativt låga omsättningen jämfört med den höga lönsamheten. Denna typ av specialiserad medicinsk tjänst har troligen höga marginaler per utfört ingrepp.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 328 912 SEK till 246 140 SEK, en minskning med 82 772 SEK (-25,2%). Trots kraftig omsättningsminskning behöll företaget sin exceptionellt höga lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 85,5% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 373 070 SEK till 418 011 SEK, en tillväxt med 44 941 SEK (+12,1%). Denna ökning kommer från årets starka resultat trots nedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 440 999 SEK till 317 249 SEK, en nedgång med 123 750 SEK (-28,1%). Detta indikerar färre utförda tjänster eller lägre priser under 2023.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 28,1% från 440 999 SEK till 317 249 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller minskad efterfrågan
  • Resultatminskning på 25,2% trots mycket hög vinstmarginal visar sårbarhet vid volymminskningar
  • Begränsad verksamhetsomfattning med endast några tillfällen per månad skapar volatilitet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 77,6% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket stark soliditet på 85,5% skapar goda förutsättningar för att ta emot större uppdrag eller investera i tillväxt
  • Ökning av eget kapital med 44 941 SEK till 418 011 SEK visar god kapitalbildningsförmåga trots utmaningar
  • Tillgångstillväxt på 6,7% till 564 900 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-28,1%) och resultat (-25,2%) men positiva trender i eget kapital (+12,1%) och tillgångar (+6,7%). Den höga lönsamheten och soliditeten motiverar den positiva kapitaltillväxten trots omsättningsnedgång. Trendmönstret indikerar ett företag som genomgår en period med lägre volym men som bibehåller exceptionell lönsamhet och finansiell styrka.