124 958 SEK
Omsättning
▲ 5,7%
67 847 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 280,1%
85,8%
Soliditet
Mycket God
54,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-23

Substansvärdering

Tillgångar:174 007 SEK
Skulder:-24 763 SEK
Substansvärde:149 244 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med starka lönsamhetsförbättringar samtidigt som balansräkningen kraftigt försämras. Den mycket höga vinstmarginalen på 54,3% och stark resultattillväxt på +280,1% indikerar effektiv verksamhetsstyrning, men den dramatiska minskningen av eget kapital (-55,0%) och tillgångar (-51,0%) tyder på att företaget genomgått en betydande kapitaluttag eller omstrukturering. Soliditeten på 85,8% är fortfarande mycket stark, vilket ger ett visst skydd trots den kraftiga kapitalminskningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver förvaltning av aktier i intressebolag och häståkeriverksamhet, vilket är en relativt nischad verksamhet med begränsad omsättningsvolym men potential för höga avkastningar på investeringar. Den låga omsättningsnivån på cirka 120 000 SEK är typisk för ett holdingbolag som främst förvaltar tillgångar snarare än driver operativ verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 17 849 SEK till 67 847 SEK, en ökning med 49 998 SEK eller +280,1%, vilket indikerer mycket god lönsamhetsutveckling från investeringar eller försäljning av tillgångar.

Soliditet: Soliditeten på 85,8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet trots kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 331 397 SEK till 149 244 SEK, en reduktion med 182 153 SEK, troligen på grund av utdelning till ägarna eller förlustrealiseringar i portföljen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 118 190 SEK till 124 958 SEK, en måttlig tillväxt på 5,7% som visar en stabil men begränsad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 182 153 SEK från föregående år begränsar företagets investeringskapacitet och buffert mot förluster
  • Tillgångarnas reduktion med 181 329 SEK indikerar en avveckling av tillgångsbasen som kan begränsa framtida intäktspotential
  • Den begränsade omsättningsvolymen på 124 958 SEK ger små marginaler för operativa kostnader och investeringar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 54,3% visar mycket effektiv kapitalförvaltning och potential för god avkastning
  • Stark resultattillväxt på +280,1% indikerer god förmåga att generera vinst från verksamheten
  • Mycket hög soliditet på 85,8% ger utrymme för framtida investeringar och expansion om så önskas

Trendanalys

Företaget visar starka lönsamhetstrender men negativa kapitaltrender, vilket skapar en komplex bild där korttidsresultatet är exceptionellt men långsiktig tillväxtpotential kan vara begränsad av den reducerade tillgångsbasen