1 186 387 SEK
Omsättning
▲ 61,3%
165 348 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32,6%
22%
Soliditet
God
13,9%
Vinstmarginal
Hög
130 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 070 135 SEK
Skulder:-831 409 SEK
Substansvärde:234 026 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxtfas med betydande förbättringar på alla områden. Omsättningen har ökat med över 60%, resultatet med 32% och tillgångarna har mer än fördubblats. Den höga vinstmarginalen på 13,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning trots snabb expansion. Soliditeten på 22% är acceptabel men bör förbättras i takt med fortsatt tillväxt. Företaget befinner sig i en expansiv fas med tydlig positiv momentum.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uthyrning av personal och maskiner/fordon för åkeri och entreprenadbranschen, med fokus på snöröjning och skogstransporter. Verksamheten omfattar även ägande och förvaltning av värdepapper och fast egendom. Den snabba tillväxten i omsättning och tillgångar tyder på ökad efterfrågan på uthyrningstjänster och eventuellt investeringar i maskinpark och fordonsflotta.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 124 684 SEK till 165 348 SEK, en ökning med 32,6% som visar att företaget lyckas skalera verksamheten lönsamt

Soliditet: Soliditeten på 22,0% är relativt låg men förbättras från tidigare år. Detta indikerar att tillväxten delvis finansierats med skulder, vilket är typiskt för expanderande företag i kapitalintensiva branscher

Eget kapital: Eget kapital ökade från 175 974 SEK till 234 026 SEK, en tillväxt på 33,0% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 735 507 SEK till 1 186 387 SEK, en tillväxt på 61,3% som visar stark marknadsposition och framgångsrik verksamhetsutveckling

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 22,0% skapar sårbarhet vid räntehöjningar eller konjunkturnedgång
  • Tillgångstillväxten på 154,6% är mycket hög och kan indikera aggressiv expansion som kräver noggrann uppföljning
  • Branschens säsongsberoende karaktär (snöröjning) skapar osäkerhet i intäkter under varmare årstider

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 61,3% visar stark marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Hög vinstmarginal på 13,9% indikerar god prissättning och kostnadskontroll i expanderande verksamhet
  • Kapacitetsutökning med tillgångstillväxt på 154,6% ger förutsättningar för ytterligare omsättningstillväxt

Trendanalys

Företaget visar en mycket stark tillväxt i omsättning, resultat och balansomslutning över de tre åren, med omsättningen som mer än sexdubblats sedan 2022. Den absoluta vinsten har också ökat markant. Trots denna kraftiga expansion visar nyckeltalen för lönsamhet och stabilitet en tydlig negativ trend: vinstmarginalen sjunker successivt och soliditeten har rasat dramatiskt från en mycket hög nivå till att bli relativt låg. Detta tyder på att företaget växer genom att ta på sig betydligt mer skuld, vilket finansierar en snabb tillväxt men till priset av sämre marginaler och en sämre kapitalstruktur. Om trenden fortsätter riskerar företaget att bli alltför belånat, vilket kan utsätta det för större finansiella risker vid en ekonomisk nedgång.