3 505 669 SEK
Omsättning
▲ 25,4%
1 632 319 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 9,7%
92%
Soliditet
Mycket God
46,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
299 801 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-10

Substansvärdering

Tillgångar:5 058 853 SEK
Skulder:-215 287 SEK
Substansvärde:3 969 165 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande lönsamhet och soliditet. Med en vinstmarginal på 46,6% och soliditet på 92,0% opererar bolaget på en mycket hälsosam nivå. Alla nyckeltal visar stark tillväxt: omsättning (+25,4%), resultat (+9,7%), eget kapital (+34,2%) och tillgångar (+17,6%). Detta är ett välskött konsultbolag som tydligt lyckats omvandla höga intäkter till starka resultat och kapitaltillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT- och elektronikutveckling samt utbildning mot svenska kunder. Som konsultbolag är de högavlönade specialister typiskt sett personalintensiva med låga materiella tillgångar, vilket förklarar den extremt höga soliditeten och vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 487 700 SEK till 1 632 319 SEK, en förbättring på 144 619 SEK eller 9,7%. Den höga absoluta vinstnivån bekräftar bolagets exceptionella lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 92,0% är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och låg risk för borgenärer.

Eget kapital: Eget kapital växte från 2 956 976 SEK till 3 969 165 SEK, en ökning med 1 012 189 SEK eller 34,2%. Denna kraftiga tillväxt drivs huvudsakligen av årets starka resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 796 689 SEK till 3 505 669 SEK, en tillväxt på 708 980 SEK eller 25,4%. Detta visar en stark efterfrågan på bolagets tjänster och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultattillväxten på 9,7% ligger betydligt lägre än omsättningstillväxten på 25,4%, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress
  • Som personalintensivt konsultbolag är företaget sårbart för förlust av nyckelpersonal
  • Hög koncentration på svensk marknad gör bolaget sårbart för svenska konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med 3 969 165 SEK i eget kapital ger goda möjligheter till investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 46,6% ger utrymme för konkurrenskraftig prissättning och marknadsandelsökning
  • Stark omsättningstillväxt på 25,4% visar att bolaget tar marknadsandelar i en växande bransch

Trendanalys

Alla trender pekar starkt uppåt: omsättning (+25,4%), resultat (+9,7%), eget kapital (+34,2%) och tillgångar (+17,6%). Företaget befinner sig i en tydlig expansionfas med bibehållen extrem lönsamhet och finansiell stabilitet.