580 000 SEK
Omsättning
▲ 17,2%
322 743 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 46,2%
25,9%
Soliditet
God
55,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 258 330 SEK
Skulder:-6 735 296 SEK
Substansvärde:1 919 959 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande tillväxttrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 55,6% har bolaget drabbats av en kraftig resultatnedgång på -46,1% samtidigt som omsättningen minskat med över 100 000 SEK. Den positiva kapitaltillväxten på 9,7% till trots indikerar detta ett företag som möter utmaningar i sin kärnverksamhet trots en stabil finansiell bas.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett investmentbolag registrerat 2001 som äger och förvaltar värdepapper samt andra finansiella och immateriella tillgångar. Med säte i Bräcke verkar det som ett familjeföretag eller holdingbolag som förvaltar kapital på lång sikt, vilket förklarar den höga vinstmarginalen men begränsade omsättningstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 599 289 SEK till 322 743 SEK, en minskning med 276 546 SEK. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre avkastning på investeringar.

Soliditet: Soliditeten på 25,9% är acceptabel för ett investmentbolag men inte exceptionellt stark. Det indikerar att cirka en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger en viss buffert mot nedgångar i värdepappersmarknaden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 750 500 SEK till 1 919 959 SEK, en tillväxt på 169 459 SEK. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 322 743 SEK, vilket indikerar att bolaget inte har utdelat större belopp till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 684 190 SEK till 580 000 SEK, en nedgång på 104 190 SEK (-15,2%). Detta indikerar sämre avkastning på förvaltningsportföljen eller minskade utdelningar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 46,1% trots att företaget är etablerat sedan 2001
  • Minskad omsättning på 104 190 SEK jämfört med föregående år
  • Beroende av finansiella marknaders utveckling given verksamhetsbeskrivningen

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 55,6% visar effektiv kapitalförvaltning
  • Eget kapital ökade med 169 459 SEK till 1 919 959 SEK
  • Stabil tillgångsbas på över 9,2 miljoner SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar

Trendanalys

Omsättning: -15,2% (FÖRSÄMRING) | Resultat: -46,1% (FÖRSÄMRING) | Eget kapital: +9,7% (FÖRBÄTTRING) | Tillgångar: +0,4% (FÖRBÄTTRING). Trenderna visar tydlig divergens där lönsamheten försämras kraftigt samtidigt som balansräkningen förbättras marginellt. Detta kan tyda på omstrukturering eller försiktig kapitalförvaltning i en osäker marknad.