3 061 377 SEK
Omsättning
▲ 13,8%
1 805 425 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 290,3%
87%
Soliditet
Mycket God
60,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-04

Substansvärdering

Tillgångar:6 034 664 SEK
Skulder:-785 600 SEK
Substansvärde:5 249 064 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Oroligheterna i omvärlden har efter balansdagen haft en påverkan på världspriserna och konjunkturen samt börser och ränteläge. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människor och företags beteende går det i dagsläget inte att förutse påverkan på verksamheten.

Analys av viktiga händelser

  • Oroligheterna i omvärlden efter balansdagen har påverkat världspriser, konjunktur, börser och ränteläge.
  • Osäkerhet kring framtida politiska beslut och beteenden hos människor och företag gör att påverkan på verksamheten är svår att förutse.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med en kombination av hög omsättningstillväxt och en explosion i lönsamhet. Den mycket höga vinstmarginalen på 60,4% och soliditeten på 87,0% pekar på ett extremt lönsamt och kapitalstarkt företag som klarar av att omvandla omsättning till resultat mycket effektivt. Den dramatiska resultatförbättringen med +290% indikerar antingen en större effektivisering, förändrad verksamhetsmodell eller extraordinära händelser under året.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat kakelentreprenörsföretag som har verkat sedan 1989. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med variation i omsättning och resultat beroende på projektstorlek och antal pågående uppdrag. Den mycket höga vinstmarginalen är ovanlig för branschen och kan tyda på specialiserade tjänster eller unika konkurrensfördelar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 462 591 SEK till 1 805 425 SEK, en ökning med 1 342 834 SEK eller 290,3%, vilket indikerar antingen starkt förbättrad lönsamhet i kärnverksamheten eller extraordinära intäkter.

Soliditet: Soliditeten på 87,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket kapitalstarkt med låg belåning, vilket ger god finansiell stabilitet och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 973 215 SEK till 5 249 064 SEK, en tillväxt på 1 275 849 SEK eller 32,1%, vilket främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 751 786 SEK till 2 990 556 SEK, en tillväxt på 13,8% som visar en stabil tillväxt i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extrema resultattillväxten på 290% kan vara svår att upprätthålla och kan bero på temporära faktorer.
  • Extern osäkerhet kring konjunktur, räntor och politiska beslut kan påverka efterfrågan på kakelentreprenadtjänster.
  • Hög koncentration av resultatgenerering kan vara sårbar vid förändringar i marknadsförhållanden.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 87% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion.
  • Mycket hög vinstmarginal på 60,4% visar på en potent verksamhetsmodell med god prissättningsförmåga.
  • Stadig omsättningstillväxt på 13,8% kombinerat med explosiv resultattillväxt skapar en stark utgångsposition för fortsatt utveckling.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+13,8%), resultat (+290,3%), eget kapital (+32,1%) och tillgångar (+28,1%). Denna konsistent positiva utveckling across alla parametrar indikerar en mycket stark finansiell utveckling under rapporteringsperioden.