985 264 SEK
Omsättning
▲ 96,5%
21 401 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 86,9%
47,2%
Soliditet
Mycket God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:283 944 SEK
Skulder:-150 041 SEK
Substansvärde:133 903 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt försämrat resultat. Den nästan fördubblade omsättningen från 501 349 SEK till 985 735 SEK indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men den dramatiska resultatnedgången från 162 794 SEK till 21 401 SEK tyder på betydande lönsamhetsproblem. Den positiva kapitaltillväxten till 133 903 SEK och soliditeten på 47,2% ger dock en stabil finansiell bas trots lönsamhetsutmaningarna.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat redovisnings- och företagsrådgivningsföretag med säte i Hagfors, registrerat 2006. Verksamheten är typiskt personalintensiv med låga materiella tillgångar, vilket förklarar den relativt höga soliditeten men också känsligheten för lönsamhetsfluktuationer vid förändrade kostnadsstrukturer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt med 86,8% från 162 794 SEK till 21 401 SEK, vilket indikerar att kostnaderna har ökat betydligt snabbare än intäkterna och att lönsamheten utmanas.

Soliditet: Soliditeten på 47,2% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 14,5% från 116 967 SEK till 133 903 SEK, främst tack vare det positiva årets resultat på 21 401 SEK som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt med 96,5% från 501 349 SEK till 985 735 SEK, vilket visar en mycket stark försäljningsutveckling och framgångsrik kundanskaffning.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande vinstmarginal på endast 2,2% riskerar att göra verksamheten olönsam vid mindre försämringar
  • Kostnadsökningar som överstiger intäktsutvecklingen hotar företagets lönsamhet
  • Brist på skalfördelar trots ökad omsättning indikerar ineffektivitet i verksamheten

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 96,5% visar på framgångsrik kundanskaffning och marknadsposition
  • God soliditet på 47,2% ger finansiell styrka att investera i effektiviseringar
  • Tillgångstillväxt på 59,7% till 283 944 SEK visar på kapacitetsutbyggnad för framtida verksamhet

Trendanalys

Omsättningen har ökat kraftigt de senaste tre åren, från 343 811 SEK 2022 till 985 264 SEK 2024, vilket indikerar en mycket stark försäljningstillväxt. Trots detta har resultatet efter finansnetto försämrats dramatiskt, från 177 126 SEK 2022 till endast 21 401 SEK 2024, och vinstmarginalen har kollapsat från 51,5 % till 2,2 %. Detta tyder på att kostnaderna har växt betydligt snabbare än intäkterna. Eget kapital och tillgångar har ökat, men soliditeten har sjunkit från 65,8 % till 47,2 % på ett år, vilket pekar på en ökad belåning. Trenderna visar ett företag i stark expansion men med allvarliga lönsamhetsproblem, vilket om det fortsätter kan hota den framtida finansiella hållbarheten.