1 435 040 SEK
Omsättning
▲ 21,2%
203 262 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 46,2%
31,4%
Soliditet
God
14,2%
Vinstmarginal
Hög
164 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-12-05

Substansvärdering

Tillgångar:920 157 SEK
Skulder:-631 156 SEK
Substansvärde:289 001 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt en betydande försämring av lönsamhet och eget kapital. Den dubbla tillgångstillväxten tyder på en betydande expansion eller investeringar, men detta har inte genererat motsvarande resultatförbättring. Situationen pekar mot ett företag i en expansionsfas där kostnaderna växt snabbare än intäkterna, vilket påverkat både resultat och soliditet negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom mark- och anläggningsarbeten samt konsulttjänster inom bygg och anläggning, vilket är en kapitalintensiv bransch med konjunkturkänslighet. Den snabba tillgångstillväxten kan tyda på investeringar i maskiner, fordon eller personal för att möta den ökade omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 378 018 SEK till 203 262 SEK, en minskning med 174 756 SEK eller 46,2%, vilket indikerar att kostnaderna växt betydligt snabbare än intäkterna trots den starka omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 31,4% är acceptabel men visar en försämring från tidigare år. För ett företag inom anläggningsbranschen är detta en något låg nivå som kan begränsa låneförmågan.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 323 511 SEK till 289 001 SEK, en nedgång på 34 510 SEK eller 10,7%, vilket direkt kopplas till det sämre årets resultat som påverkat kapitalet negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 184 024 SEK till 1 435 040 SEK, en positiv tillväxt på 21,2% som visar att företaget lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 46,2% trots ökad omsättning visar på dålig kostnadskontroll
  • Minskande eget kapital på 34 510 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Soliditeten på 31,4% kan begränsa möjligheten till ytterligare finansiering

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 21,2% visar på god marknadsposition och försäljningsframgångar
  • Tillgångarna har mer än fördubblats till 920 157 SEK, vilket ger kapacitet för framtida verksamhet
  • Vinstmarginalen på 14,2% klassificeras som hög trots nedgången, vilket indikerar god prissättningsförmåga