2 409 000 SEK
Omsättning
▲ 2,2%
269 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26 800%
27%
Soliditet
God
11%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 181 198 SEK
Skulder:-862 022 SEK
Substansvärde:319 176 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärd förbättring av lönsamheten med en resultattillväxt på 26 800% från ett mycket lågt utgångsläge. Den starka vinstökningen har lett till en betydande förstärkning av eget kapital med över 500%, vilket indikerar en framgångsrik omstrukturering eller effektivisering. Trots en marginell omsättningsökning på 2,2% har bolaget lyckats generera en hög vinstmarginal på 11,0%. Den minskande tillgångsbasen med 15,6% tyder på en avveckling av tillgångar eller en mer effektiv användning av resurser. Soliditeten på 27,0% är acceptabel men inte exceptionellt stark.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning och reparation av IT-utrustning och är ett dotterbolag till Evelent Nordic AB. Denna verksamhetsmodell kräver vanligtvis betydande lagerinvesteringar och servicepersonal, vilket gör den starka lönsamhetsförbättringen ännu mer imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 000 SEK till 269 000 SEK, en ökning med 268 000 SEK. Denna exceptionella förbättring indikerar antingen stark kostnadskontroll, prisförändringar eller enstaka extrainkomster.

Soliditet: Soliditeten på 27,0% innebär att cirka en fjärdedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för branschen men ger begränsat utrymme för ytterligare lån.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 50 643 SEK till 319 176 SEK, en tillväxt på 268 533 SEK eller 530,2%. Denna kraftiga ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 406 656 SEK till 2 445 865 SEK, en tillväxt på 39 209 SEK eller 2,2%. Detta visar en stabil men begränsad försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Minskande tillgångar på 218 859 SEK (från 1 400 057 SEK till 1 181 198 SEK) kan indikera avveckling av verksamhet eller nödvändiga investeringar
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 2,2% kan tyda på utmaningar i marknadsexpansion
  • Soliditeten på 27,0% ger begränsat utrymme för stora lånefinansierade investeringar

Möjligheter

  • Exceptionell lönsamhetsförbättring med vinstmarginal på 11,0% visar stark operativ effektivitet
  • Kraftig ökning av eget kapital med 530,2% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Dotterbolagsstatus kan ge stöd från moderbolaget och synergimöjligheter inom koncernen