2 398 069 SEK
Omsättning
▼ 25,6%
949 789 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,9%
66,6%
Soliditet
Mycket God
38,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-26

Substansvärdering

Tillgångar:1 982 760 SEK
Skulder:-601 274 SEK
Substansvärde:1 081 486 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 25.6% men samtidigt en betydande förbättring av lönsamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 38.8% och den starka soliditeten på 66.6% indikerar ett välskött företag som har genomfört effektiviseringsåtgärder eller strategiskt omprioriterat sin verksamhet. Den snabba tillväxten i eget kapital med 76.2% visar på en stark kapitalbildningsförmåga trots minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tillverkning och försäljning av växter, konst, hantverk och snickerier samt caféverksamhet. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen genom att kombinera tillverkningsmarginaler med serviceintäkterna från caféverksamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 848 646 SEK till 949 789 SEK, en ökning med 101 143 SEK (+11.9%) trots lägre omsättning, vilket indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 66.6% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt, vilket innebär att företaget har en mycket låg belåningsgrad och klarar av motgångar utan problem.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 613 898 SEK till 1 081 486 SEK, en tillväxt på 467 588 SEK (+76.2%). Denna förbättring drivs huvudsakligen av det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 259 757 SEK till 2 450 020 SEK, en nedgång på 809 737 SEK (-25.6%). Detta kan tyda på en strategisk nedskalning, förlust av större kunder eller en marknadsjustering.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av omsättningen på -25.6% utgör en långsiktig risk för företagets tillväxt och marknadsposition.
  • Företagets beroende av en mycket hög vinstmarginal kan vara sårbart vid plötsliga kostnadsökningar eller priskonkurrens.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 66.6% ger utrymme för investeringar i ny utrustning, marknadsföring eller expansion av verksamheten.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 38.8% visar på en effektiv verksamhetsmodell med goda möjligheter att generera starka kassaflöden.
  • Tillgångstillväxten på +16.9% till 1 982 760 SEK indikerar att företaget investerar i sin framtida kapacitet.

Trendanalys

Trenderna visar en tydlig divergens: negativ omsättningstrend (-25.6%) men starkt positiva trender för resultat (+11.9%), eget kapital (+76.2%) och tillgångar (+16.9%). Detta pekar på en framgångsrik omställning mot en mer lönsam, kapitalstark och effektiv verksamhet, men med den utmaningen att vända omsättningstrenden.