5 358 000 SEK
Omsättning
▼ 38,6%
1 128 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,8%
80,4%
Soliditet
Mycket God
21%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-23

Substansvärdering

Tillgångar:6 231 088 SEK
Skulder:-842 255 SEK
Substansvärde:3 549 833 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella nyckeltal men oroande försäljningstrender. Den mycket höga soliditeten på 80,4% och vinstmarginalen på 21,0% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Trots en kraftig nedgång i omsättning lyckades bolaget bibehålla en hög vinstnivå, vilket tyder på effektiv kostnadskontroll eller förändrad verksamhetsstruktur. Den ökande soliditeten och eget kapital är positiva tecken på finansiell hälsa, men den dramatiska omsättningsminskningen på -38,6% är ett allvarligt varningssignal som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat bolag från 1979 med mångfacetterad verksamhet inriktad på elutrustning (inköp, försäljning, service), uthyrning av maskiner och inventarier, hästverksamhet (uppfödning, handel, tävling) samt värdepappershandel. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara både styrkor i form av diversifiering och utmaningar i form av spridda resurser.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 757 000 SEK till 1 128 000 SEK, en minskning på 629 000 SEK eller -35,8%. Trots den stora omsättningsnedgången lyckades företaget generera över en miljon kronor i vinst, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 80,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger stor finansiell flexibilitet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 297 248 SEK till 3 549 833 SEK, en förbättring på 252 585 SEK eller +7,7%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts eget kapital, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 8 734 415 SEK till 5 359 314 SEK, en nedgång på 3 375 101 SEK eller -38,6%. Denna dramatiska försämring indikerar antingen förlorade kunder, minskad efterfrågan eller strategiska förändringar i verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 3 375 101 SEK eller -38,6% som kan indikera strukturella problem i kundbas eller marknadsposition
  • Resultatminskning på 629 000 SEK trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar sårbarhet vid försämrade försäljningsvillkor
  • Minskande tillgångar från 6 356 780 SEK till 6 231 088 SEK kan tyda på nedskalning eller avveckling av verksamhetsområden

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 80,4% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 21,0% visar att företaget är effektivt och lönsamt även vid lägre omsättning
  • Ökande eget kapital med 252 585 SEK stärker den finansiella stabiliteten och skapar bättre förutsättningar för framtida tillväxt