78 418 000 SEK
Omsättning
▲ 30,3%
4 797 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52,1%
34,4%
Soliditet
God
6,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:86 390 012 SEK
Skulder:-52 215 238 SEK
Substansvärde:20 805 385 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Omsättningen har ökat med över 30% och resultatet har förbättrats med mer än 50%, vilket indikerar en mycket positiv utveckling där företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt. Den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar visar att företaget investerar i sin framtid samtidigt som det genererar goda resultat. Den stabila vinstmarginalen på 6,1% bekräftar att tillväxten är hållbar och inte kommer på bekostnad av lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver jordbruk, husdjursskötsel och tillverkning av betongprodukter, vilket är en intressant kombination av traditionell jordbruksverksamhet och tillverkningsindustri. Denna diversifiering kan förklara den starka tillväxten, där båda verksamhetsgrenarna kompletterar varandra. Etablerat 1988 har företaget över 35 års erfarenhet i branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 3 153 000 SEK till 4 797 000 SEK, en ökning med 1 644 000 SEK eller 52,1%. Denna högre tillväxt än omsättningen indikerar förbättrad effektivitet och bättre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 34,4% är acceptabel för ett tillverkande företag och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimlig belåning. Nivån ger utrymme för framtida investeringar utan att ta onödiga risker.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 18 220 746 SEK till 20 805 385 SEK, en tillväxt på 2 584 639 SEK eller 14,2%. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella ställning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 60 173 672 SEK till 78 418 389 SEK, en tillväxt på 18 244 717 SEK eller 30,3%. Denna betydande ökning visar att företaget har lyckats expandera sin marknadsandel eller öka försäljningen till befintliga kunder.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på över 30% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Cykliga variationer i jordbrukssektorn kan påverka delar av verksamheten
  • Investeringar i tillgångar har ökat med 14,4% vilket kräver kontinuerlig avkastning

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 52,1% visar stor potential för fortsatt lönsamhetsförbättring
  • Kombinationen av jordbruk och betongtillverkning ger diversifieringsfördelar
  • Stark kassaflödesgenerering från den höga vinstmarginalen ger möjlighet till ytterligare investeringar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar: omsättning (+30,3%), resultat (+52,1%), eget kapital (+14,2%) och tillgångar (+14,4%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket sund och välskött verksamhet med goda framtidsutsikter.