8 246 000 SEK
Omsättning
▲ 11,7%
1 254 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 379,3%
32,8%
Soliditet
God
14,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 768 373 SEK
Skulder:-3 877 054 SEK
Substansvärde:1 891 319 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring från ett svårt föregående år med betydande vinsttillväxt och förbättrad lönsamhet. Den kraftiga ökningen av eget kapital och höga vinstmarginal indikerar en framgångsrik omställning eller säsongsmässig förbättring. Trots minskade totala tillgångar har företaget lyckats generera starka kassaflöden och förbättrat sin finansiella ställning avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet kombinerat med lantbruk inriktat på köttproduktion, vilket innebär en blandning av tjänste- och varuproduktion. Denna kombination kan medföra säsongsvariationer och känslighet för både byggmarknadens konjunkturer och lantbrukets specifika utmaningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från -449 000 SEK till 1 254 000 SEK, en ökning med 1 703 000 SEK som indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 32.8% är acceptabel för ett företag i denna bransch och visar på en förbättrad balans mellan eget och lånat kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 691 633 SEK till 1 891 319 SEK, en tillväxt på 173.5% som främst drivs av årets starka vinst och förbättrade lönsamhet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 603 129 SEK till 8 563 981 SEK, en tillväxt på 11.7% som visar på en positiv utveckling i försäljningen.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 4.7% till 5 768 373 SEK vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som kan påverka framtida kapacitet
  • Kombinationen av entreprenad och lantbruk skapar exponering mot två olika branschers konjunkturcykler
  • Företagets relativt begränsade storlek med en omsättning under 10 miljoner SEK gör det sårbart för större kundförluster

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 14.6% visar på stark konkurrensfördel och effektiv verksamhetsstyrning
  • Omsättningstillväxt på 11.7% till 8 563 981 SEK indikerar positiv marknadsutveckling
  • Kraftigt förbättrat eget kapital på 1 891 319 SEK ger bättre möjligheter till framtida investeringar och expansion

Trendanalys

Företaget visar exceptionellt starka förbättringstrender med resultattillväxt på +379.3% och eget kapital-tillväxt på +173.5%. Den positiva omsättningstillväxten på +11.7% kombinerat med minskade tillgångar (-4.7%) tyder på en effektivisering av verksamheten där företaget genererar högre avkastning på färre tillgångar.