1 680 832 SEK
Omsättning
▲ 20,4%
171 667 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 178,8%
62,9%
Soliditet
Mycket God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 853 283 SEK
Skulder:-850 399 SEK
Substansvärde:995 884 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och positiv utveckling med betydande förbättringar i både omsättning och lönsamhet. Den höga soliditeten på över 60% kombinerat med en vinstmarginal på 10,2% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Trots en liten minskning av tillgångarna har företaget lyckats öka både resultat och eget kapital avsevärt, vilket tyder på en effektivare användning av resurser och en sund ekonomisk utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat entreprenadföretag i Halmstad som bedriver grävningsarbeten, markarbete samt åkeri- och maskinentreprenad. Verksamheten är kapitalintensiv med behov av tunga maskiner och fordon, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på över 2,8 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 61 579 SEK till 171 667 SEK, en ökning med 178,8% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 62,9% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåning, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 848 940 SEK till 995 884 SEK, en tillväxt på 17,3% som främst drivits av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 396 413 SEK till 1 680 832 SEK, en tillväxt på 20,4% som visar på stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,1% till 2 853 283 SEK vilket kan indikera avveckling av maskinpark eller försäljning av tillgångar
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i byggsektorn

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 20,4% visar på god marknadsposition och expansionspotential
  • Exceptionell resultattillväxt på 178,8% indikerar god operativ effektivitet och möjlighet till ytterligare investeringar
  • Hög soliditet ger utrymme för framtida investeringar i maskiner och utrustning utan att äventyra finansiell stabilitet