2 135 000 SEK
Omsättning
▲ 14,1%
104 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 77,7%
34%
Soliditet
God
4,6%
Vinstmarginal
Låg
62 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-12

Substansvärdering

Tillgångar:2 664 911 SEK
Skulder:-1 706 163 SEK
Substansvärde:758 748 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Omsättningen har ökat med 14,1% vilket indikerar en ökad verksamhetsvolym, men resultatet har samtidigt kraschat med 77,7% vilket tyder på kraftigt försämrad lönsamhet. Den starka tillväxten i eget kapital på 34,9% är positivt, men den fallande soliditeten på 34,0% och minskande tillgångar på -9,0% pekar på strukturella utmaningar. Företaget verkar vara i en fas där ökad omsättning inte översätts till bättre resultat, möjligen på grund av högre kostnader eller sämre priser.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2014 och bedriver grävmaskinsentreprenad samt uthyrning av personal. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv med höga maskininköp och underhållskostnader, vilket förklarar de betydande tillgångarna på 2,7 miljoner SEK trots relativt blygsam omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 466 000 SEK till 104 000 SEK, en minskning med 362 000 SEK. Denna kraftiga resultatnedgång på -77,7% indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots stabil omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är acceptabel men inte stark för en kapitalintensiv bransch. Det innebär att 34% av tillgångarna finansieras med eget kapital, medan 66% finansieras med skulder, vilket ger en viss finansiell spännvidd men också visar på betydande belåning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 562 290 SEK till 758 748 SEK, en förbättring med 196 458 SEK. Denna tillväxt på 34,9% beror troligen på att årets resultat på 104 000 SEK har kapitaliserats tillsammans med eventuella andra inskjutningar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 332 882 SEK till 2 259 685 SEK, en minskning med 73 197 SEK (-3,1%) trots den rapporterade tillväxtprocenten på +14,1% som tydligen avser en längre tidshorisont. Den aktuella årsförändringen visar alltså en lätt nedgång.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med en vinstmarginal på endast 4,6% som klassificeras som låg
  • Minskande tillgångar från 2 929 514 SEK till 2 664 911 SEK kan indikera försäljning av maskiner eller avveckling av verksamhet
  • Hög skuldsättning med en soliditet på 34,0% som begränsar finansiell handlingsfrihet

Möjligheter

  • Stark tillväxt i eget kapital med 196 458 SEK ger bättre finansiell stabilitet
  • Relativt stabil omsättning på cirka 2,3 miljoner SEK visar på ett etablerat kundunderlag
  • Etablerat företag sedan 2014 med erfarenhet och kunskap inom branschen