1 657 116 SEK
Omsättning
▲ 53,3%
274 317 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,1%
82,8%
Soliditet
Mycket God
16,6%
Vinstmarginal
Hög
215 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-31

Substansvärdering

Tillgångar:382 872 SEK
Skulder:-65 936 SEK
Substansvärde:316 936 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och balansräkning. Den höga soliditeten på 82.8% indikerar ett lågt skuldsatt företag, men den snabba minskningen av eget kapital och tillgångar är oroande. Företaget verkar vara i en fas där ökad omsättning inte översätts till bättre resultat, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet samt försäljning och reparationer inom mikroskopi och mikrotomi för industri- och forskningsändamål. Denna verksamhet är typiskt specialistinriktad med höga marginaler men begränsad marknad, vilket stämmer väl med den höga vinstmarginalen på 16.6% trots resultatnedgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 398 045 SEK till 274 317 SEK, en nedgång på 31.1%. Trots stark omsättningstillväxt har lönsamheten försämrats avsevärt, troligen på grund av ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 82.8% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låga skulder. Detta ger ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 416 971 SEK till 316 936 SEK, en nedgång på 24.0%. Denna minskning är direkt kopplad till det sämre årets resultat som påverkat balansräkningen negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 081 316 SEK till 1 657 116 SEK, en tillväxt på 53.2%. Detta visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 31.1% trots stark omsättningstillväxt indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital med 100 035 SEK på ett år äter upp företagets kapitalbas
  • Tillgångarna har minskat med 182 554 SEK, vilket kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 82.8% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stark omsättningstillväxt på 53.2% visar på efterfrågan och marknadspotential
  • Hög vinstmarginal på 16.6% trots resultatnedgång indikerar att verksamheten har goda grundläggande marginaler

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig nedåtgående trend från 2021 till 2023 med en kraftig minskning, men ett markant lyft under 2024 till den högsta nivån i perioden. Resultatet efter finansnetto förbättrades stadigt de tre första åren men kraschade sedan med en kraftig nedgång 2024. Trots att tillgångarna har minskat kontinuerligt och avsevärt under hela perioden har soliditeten förbättrats radikalt tack vare en ännu snabbare minskning av skulder, vilket indikerar en avveckling av balanser. Den mycket höga vinstmarginalen 2023 följdes av en dramatisk halvering 2024, vilket tyder på att den höga lönsamheten inte var hållbar. Trenderna pekar på en företag som genomgår en stor omvandling, möjligen med en nedskalning eller omstrukturering, där en stor omsättningsökning 2024 inte lyckades generera en motsvarande vinst.