178 220 SEK
Omsättning
▼ 59,3%
55 835 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 81,3%
73%
Soliditet
Mycket God
31,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:350 435 SEK
Skulder:-94 395 SEK
Substansvärde:256 040 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket oroande negativ utveckling med kraftiga nedgångar i både omsättning och resultat. Trots en hög soliditet och vinstmarginal, indikerar de dramatiska minskningarna på -59,3% i omsättning och -81,3% i resultat ett allvarligt konjunkturnedgång eller operativa problem. Företaget, som är registrerat 2021, verkar inte vara ett nytt företag utan snarare ett etablerat företag som befinner sig i en svår nedgångsperiod.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillhandahåller följebil för leveranser av vägtransporter, inklusive material till vindkraftverk, med säte i Örnsköldsvik. Denna verksamhet är typiskt cyklisk och beroende av investeringar i infrastruktur och vindkraftprojekt, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 299 236 SEK till 55 835 SEK, en minskning på 243 401 SEK eller 81,3%. Denna dramatiska resultatnedgång följer omsättningsminskningen men är proportionellt sett ännu värre.

Soliditet: Soliditeten på 73,0% är mycket hög och visar att företaget har ett starkt kapitalunderlag trots de negativa trenderna. Detta ger en viss finansiell buffert mot nedgången.

Eget kapital: Eget kapital minskade något från 261 701 SEK till 256 040 SEK, en nedgång på 5 661 SEK eller 2,2%. Den begränsade minskningen trots det dåliga resultatet kan tyda på återinvesteringar eller justeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade dramatiskt från 438 350 SEK till 178 220 SEK, en nedgång på 260 130 SEK eller 59,3%. Detta indikerar en betydande försämring av företagets affärsvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 260 130 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller avbrutna projekt
  • Resultatnedgång på 243 401 SEK visar allvarliga lönsamhetsproblem trots hög marginalprocent
  • Minskande tillgångar från 446 674 SEK till 350 435 SEK kan tyda på nedskalning av verksamheten
  • Branschens cykliska natur gör företaget sårbart för konjunktursvängningar

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 73,0% ger goda möjligheter att klara en svår period
  • Hög vinstmarginal på 31,3% visar att verksamheten kan vara lönsam vid normal volym
  • Nischad verksamhet inom vindkraftstransporter kan erbjuda tillväxt vid återhämtning i energisektorn
  • Begränsad kapitalnedgång trots stor resultatminskning visar god kapitalhantering

Trendanalys

Alla trender visar FÖRSÄMRING: omsättning (-59,3%), resultat (-81,3%), eget kapital (-2,2%) och tillgångar (-21,6%). Denna konsekvent negativa utveckling över alla nyckeltal indikerar en strukturell nedgång snarare än en tillfällig svacka. Den höga soliditeten är den enda positiva indikatorn i en annars mycket negativ trendbild.