2 468 000 SEK
Omsättning
▼ 14,6%
-34 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 88%
28%
Soliditet
God
−1,4%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 290 814 SEK
Skulder:-2 363 761 SEK
Substansvärde:927 054 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både förbättringar och utmaningar. Trots en betydande minskning av omsättningen med 14,6% har företaget lyckats förbättra sitt resultat markant med 88,0%, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder eller kostnadsbesparingar. Den fortsatta förlusten och den negativa tillväxten i eget kapital och tillgångar pekar dock på en underliggande svaghet i den operativa verksamheten. Företaget, som är etablerat sedan 1989, verkar befinna sig i en omställningsfas där det kämpar för att återfå lönsamhet trots en krympande omsättningsbas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver person-, grus- och varutransporter med säte i Nordmaling. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och känslig för konjunktursvängningar, säsongsvariationer och branschkonkurrens, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 283 000 SEK till en förlust på 34 000 SEK, en förbättring på 249 000 SEK. Trots att företaget fortfarande går med förlust är trenden positiv och visar på framsteg i kostnadskontroll eller omstrukturering.

Soliditet: En soliditet på 28,0% anses vara något svag för en kapitalintensiv verksamhet som transport. Det indikerar att 72% av tillgångarna är finansierade med skulder, vilket ger en begränsad buffert mot ytterligare förluster.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 961 144 SEK till 927 054 SEK, en nedgång på 34 090 SEK. Denna minskning beror direkt på årets förlustresultat på 34 000 SEK, vilket har ätit upp delar av företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 685 344 SEK till 2 468 443 SEK, en nedgång på 1 216 901 SEK eller 14,6%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller pristryck från konkurrenter.

Huvudrisker

  • Kontinuerligt negativt resultat trots förbättring utgör en existentiell risk på sikt.
  • Krympande omsättning på 2 468 443 SEK kan indikera en försvagad marknadsposition.
  • Betydande minskning av totala tillgångar från 4 359 020 SEK till 3 290 814 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet.
  • Den relativt låga soliditeten på 28,0% begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån för investeringar.

Möjligheter

  • Den starka förbättringen av resultatet med 88,0% visar att ledningen har förmåga att implementera effektiviseringsåtgärder.
  • Förlusten är minimal (34 000 SEK) jämfört med omsättningen, vilket innebär att en liten omsättningsökning kan vara tillräcklig för att nå break-even.
  • Eget kapital på 927 054 SEK ger fortfarande en viss finansieringsbas för verksamheten.