10 912 359 SEK
Omsättning
▼ 21,4%
1 289 669 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50%
44,1%
Soliditet
Mycket God
11,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:14 886 754 SEK
Skulder:-8 113 949 SEK
Substansvärde:5 758 466 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedgång i omsättning och resultat. Den höga vinstmarginalen på 11,7% och stabila soliditet på 44,1% indikerar ett effektivt företag med god finansiell struktur. Samtidigt visar en omsättningsnedgång på 21,4% och en resultatnedgång på 50,0% att företaget möter utmaningar i sin kärnverksamhet. Tillgångstillväxten på 5,3% och marginal ökning av eget kapital visar dock att företaget fortsätter att investera och bibehålla finansiell stabilitet trots svagare försäljning.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 2002 och verkar inom restaurering av våtmarker samt kompletterande verksamheter som flygplatsunderhåll, snöröjning, vägunderhåll och transporter. Denna breda verksamhetsprofil kan ge både stabilitet genom diversifiering och säsongsbetonade variationer i intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades från 2 577 162 SEK till 1 289 669 SEK, en minskning på 1 287 493 SEK. Trots den kraftiga nedgången upprätthåller företaget fortfarande en positiv resultatnivå, vilket visar på god kostnadskontroll även i en svagare period.

Soliditet: Soliditeten på 44,1% är god och ligger över branschgenomsnitt för bygg- och anläggningsföretag. Detta indikerar ett lågt belånat företag med god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 5 736 630 SEK till 5 758 466 SEK, en ökning på 21 836 SEK. Denna lilla ökning trots det minskade resultatet kan tyda på återinvesteringar eller justeringar i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 14 209 699 SEK till 11 047 630 SEK, en nedgång på 3 162 069 SEK eller 22,3%. Denna betydande minskning kan tyda på förlorade projekt, minskad efterfrågan eller säsongseffekter i företagets verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 21,4% kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan på företagets tjänster
  • Resultatnedgång på 50,0% trots hög vinstmarginal visar på sårbarhet vid försämrade försäljningsvillkor
  • Beroende av offentliga upphandlingar inom vägunderhåll och snöröjning kan skapa osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 11,7% visar på effektiv verksamhetsstyrning och konkurrensfördelar
  • Stark soliditet på 44,1% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Diversifierad verksamhetsportfölj över flera relaterade områden kan minska säsongs- och marknadsrisker
  • Tillgångstillväxt på 5,3% indikerar fortsatta investeringar i verksamheten trots svagare år