732 645 SEK
Omsättning
▼ 16,9%
347 807 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34%
47%
Soliditet
Mycket God
47,5%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 021 647 SEK
Skulder:-3 663 564 SEK
Substansvärde:3 173 083 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 47.5% indikerar effektiv kostnadskontroll, men den kraftiga minskningen i både omsättning (-16.9%) och resultat (-34.0%) tyder på strukturella utmaningar. Den positiva utvecklingen av eget kapital (+6.6%) och tillgångar (+1.9%) visar dock att bolaget fortfarande bygger på sin kapitalbas trots de svagare rörelsereultaten.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar fastigheterna Veterinären 2 och Köpmannen 3 i Storvik. Som fastighetsförvaltare genereras intäkter primärt från hyresintäkter, vilket förklarar den höga vinstmarginalen typiskt för denna bransch med relativt stabila driftskostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 526 770 SEK till 347 807 SEK, en minskning på 178 963 SEK (-34.0%). Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen indikerar att kostnaderna inte har kunnat anpassas fullt ut till den lägre intäktsnivån.

Soliditet: Soliditeten på 47.0% anses vara god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger bolaget en stabil finansieringsstruktur och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 976 752 SEK till 3 173 083 SEK, en tillväxt på 196 331 SEK (+6.6%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 347 807 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 881 657 SEK till 732 645 SEK, en nedgång på 149 012 SEK (-16.9%). Detta kan tyda på tomma lokaler, sänkta hyror eller förlust av hyresgäster.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 149 012 SEK på ett år signalerar problem med intäktsgenerering.
  • Resultatet har minskat betydligt mer (-34.0%) än omsättningen (-16.9%), vilket pekar på stigande kostnader eller sämre lönsamhet per intäktskrona.
  • Om trenderna med minskade intäkter och resultat fortsätter kan den starka soliditeten och lönsamheten successivt eroderas.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 47.5% visar att verksamheten är extremt lönsam när intäkterna kommer in.
  • Eget kapital på 3 173 083 SEK och en soliditet på 47.0% ger ett starkt kapitalunderlag för att möta utmaningar och investera i framtiden.
  • Fastighetsbeståndet representerar en stabil tillgångsbas med värde på 7 021 647 SEK som kan generera intäkter på lång sikt.