1 459 146 SEK
Omsättning
▼ 0,1%
354 214 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 16,4%
78,9%
Soliditet
Mycket God
24,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-21

Substansvärdering

Tillgångar:1 502 162 SEK
Skulder:-316 704 SEK
Substansvärde:1 185 458 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande utvecklingstrender. Den mycket höga soliditeten på 78.9% och vinstmarginalen på 24.3% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Trots detta visar flera nyckeltal negativ utveckling: omsättningen är något lägre, resultatet har minskat kraftigt med 16.4%, och tillgångarna har reducerats. Den positiva förändringen är eget kapital som ökat med 31.1%, vilket främst beror på årets vinst. Företaget verkar vara i en fas där det behåller finansiell stabilitet men möter utmaningar i att växa och bibehålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett hovslageri med säte i Södertälje som registrerades 2017. Hovslageriverksamhet är en nischad tjänsteverksamhet inom hästvård med relativt stabil efterfrågan men begränsad marknadsstorlek. Denna typ av verksamhet kräver specialiserad kompetens och har vanligtvis stabila men inte explosiva tillväxtmöjligheter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 423 857 SEK till 354 214 SEK (-69 643 SEK), en minskning på 16.4%. Denna betydande resultatförsämring trots nästan oförändrad omsättning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 78.9% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåningsgrad och stark finansiell stabilitet. Detta ger goda förutsättningar att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 904 210 SEK till 1 185 458 SEK (+281 248 SEK), en tillväxt på 31.1%. Denna förbättring beror främst på att årets vinst på 354 214 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 459 871 SEK till 1 459 146 SEK (-725 SEK), en minskning på 0.1%. Detta indikerar en stabil men något svagare omsättningsnivå jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat kraftigt med 69 643 SEK (-16.4%) trots nästan oförändrad omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet
  • Omsättningen visar en negativ trend med en minskning på 0.1%, vilket kan indikera minskad efterfrågan eller konkurrenspress
  • Tillgångarna har minskat med 71 332 SEK (-4.5%), vilket kan tyda på nedskalning eller avveckling av tillgångar

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 78.9% ger utrymme för investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Eget kapital har ökat kraftigt med 281 248 SEK (+31.1%), vilket stärker företagets finansiella bas
  • Vinstmarginalen på 24.3% klassificeras som mycket hög, vilket visar att verksamheten är mycket lönsam trots utmaningarna