3 513 000 SEK
Omsättning
▲ 66,6%
184 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 72,4%
88%
Soliditet
Mycket God
5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 042 553 SEK
Skulder:-257 620 SEK
Substansvärde:2 617 566 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företaget har under första delen av räkenskapsåret påverkats av coronaviruset. Under perioden har företaget beviljats stöd för korttidsarbete och för omställning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget har påverkats av coronaviruset under första delen av räkenskapsåret.
  • Bolaget har beviljats stöd för korttidsarbete och för omställning under perioden.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt sjunkande lönsamhet. Den höga soliditeten ger stabilitet, men den negativa resultattillväxten på -72.4% indikerar allvarliga utmaningar med lönsamhet trots ökad försäljning. Minskande tillgångar kombinerat med ökad omsättning kan tyda på förbättrad kapitaleffektivitet, men den låga vinstmarginalen på 5.0% är oroande.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver handel med hantverk och presentartiklar samt tillhandahåller tjänster inom reklam och marknadsföring. Den kombinerade verksamheten innebär att företaget har både produkthandel och tjänsteleverans, vilket kan påverka lönsamhetsstrukturen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 666 000 SEK till 184 000 SEK, en minskning på 72.4%, vilket visar att kostnaderna växte betydligt snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 88.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 423 957 SEK till 2 617 566 SEK, en tillväxt på 8.0%, främst tack vare årets resultat trots dess begränsade omfattning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 317 304 SEK till 3 714 709 SEK, en tillväxt på 66.6%, vilket indikerar stark försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med 72.4% lägre resultat trots 66.6% högre omsättning
  • Låg vinstmarginal på endast 5.0% som begränsar företagets möjlighet att investera och växa
  • Minskande tillgångar från 4 259 694 SEK till 4 042 553 SEK kan indikera nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 88.0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till framtida investeringar
  • Stark omsättningstillväxt på 66.6% visar att företaget kan öka sin marknadsandel
  • Stödpaket för omställning kan ha bidragit till att möta pandemins utmaningar och positionera företaget för framtiden

Trendanalys

Blandade trender med stark förbättring inom omsättning (+66.6%) och eget kapital (+8.0%), men försämring inom resultat (-72.4%) och tillgångar (-5.1%). Den övergripande trenden visar ett företag med tillväxtpotential men allvarliga lönsamhetsutmaningar.