5 410 000 SEK
Omsättning
▼ 10,9%
4 853 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 74,1%
61,8%
Soliditet
Mycket God
86,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:18 849 202 SEK
Skulder:-5 241 874 SEK
Substansvärde:8 272 328 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en minskad omsättning men samtidigt en kraftig ökning av resultat och eget kapital. Den extremt höga vinstmarginalen på 86,8% tyder på att företaget genomgått en betydande effektivisering eller strukturell förändring. Soliditeten på 61,8% är mycket stark och indikerar god finansiell stabilitet. Företaget har byggt upp betydande tillgångar och eget kapital, vilket skapar en robust bas för framtida verksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom sjuk- och hälsovård och har bedrivit verksamhet sedan 2009 i Virserum, Hultsfreds kommun. Som ett etablerat vårdbolag är det typiskt att ha stabila kundunderlag och långsiktiga avtal, vilket kan förklara den höga lönsamheten trots minskad omsättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 2 788 000 SEK till 4 853 000 SEK, en ökning på 2 065 000 SEK (+74,1%). Denna förbättring är anmärkningsvärd mot bakgrund av den minskade omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 61,8% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har god kapitalstruktur och låg beroendegrad av externt kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 798 535 SEK till 8 272 328 SEK, en ökning på 3 473 793 SEK (+72,4%). Denna tillväxt är direkt kopplad till det starka resultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 070 554 SEK till 5 592 621 SEK, en nedgång på 477 933 SEK (-7,9%). Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller prispåverkan.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 477 933 SEK kan indikera förlorade kunder eller minskad efterfrågan
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt
  • Beroende av förhyrd verksamhetslokal skapar löpande kostnader utan ägande

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 61,8% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Kraftig resultatökning på 2 065 000 SEK visar på effektiv verksamhetsstyrning
  • Tillgångstillväxt på 47,9% indikerar investeringar i framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget uppvisar en unik trend med negativ omsättningstillväxt (-10,9%) men samtidigt exceptionellt stark resultattillväxt (+74,1%). Denna kombination tyder på genomgripande effektiviseringar eller strukturella förändringar. Den starka tillväxten i eget kapital (+72,4%) och tillgångar (+47,9%) visar att företaget bygger kapitalstyrka trots minskad omsättningsvolym.