378 242 SEK
Omsättning
▲ 6,7%
180 265 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 23,4%
79,5%
Soliditet
Mycket God
47,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
87 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-30

Substansvärdering

Tillgångar:429 812 SEK
Skulder:-88 096 SEK
Substansvärde:341 716 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har förekommit.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den mycket höga soliditeten på 79,5% och vinstmarginalen på 47,7% indikerar ett finansiellt stabilt företag med god lönsamhet. Dock är den kraftiga resultatminskningen på -23,4% trots ökad omsättning en varningssignal som kan tyda på ökade kostnader eller försämrad effektivitet. Den betydande tillväxten i eget kapital (+30,7%) och tillgångar (+42,7%) visar dock att företaget fortsätter att bygga värde.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver personlig träning, rehabilitering, kostrådgivning och utbildning med fokus på dans- och träningsresor i Sverige och utomlands. Denna verksamhetsmodell med tjänsteresor förklarar den relativt höga vinstmarginalen men också känsligheten för kostnadsökningar inom resebranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade kraftigt med 55 177 SEK från 235 442 SEK till 180 265 SEK, en nedgång på 23,4% som indikerar betydande kostnadsökningar eller försämrad lönsamhet trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 79,5% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 80 209 SEK från 261 507 SEK till 341 716 SEK, främst till följd av årets vinst, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 4 539 SEK från 373 703 SEK till 378 242 SEK, en tillväxt på 1,2% vilket visar en stabil men blygsam omsättningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 55 177 SEK trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Reseverksamheten kan vara sårbar för externa chocker som pandemier, ekonomisk nedgång eller reserestriktioner
  • Blygsam omsättningstillväxt på endast 1,2% kan tyda på begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 79,5% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 47,7% visar att verksamheten kan vara mycket lönsam vid optimal drift
  • Betydande tillgångstillväxt på 42,7% indikerar investeringar som kan bära framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom kapitalbildning (+30,7%) och tillgångstillväxt (+42,7%) men negativa trender inom resultatutveckling (-23,4%). Omsättningstillväxten är positiv men blygsam (+1,2%). Den övergripande trenden är blandad med starka balansräkningsindikatorer men oroande lönsamhetsutveckling.