18 097 000 SEK
Omsättning
▼ 4,4%
6 206 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 4,6%
85,9%
Soliditet
Mycket God
32,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:29 393 821 SEK
Skulder:-4 155 806 SEK
Substansvärde:25 238 015 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2025) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med mycket starka balansräkningsnyckeltal men en negativ rörelsetrend. Den extremt höga soliditeten på 85,9% och den betydande ökningen av eget kapital med 63,4% pekar på en mycket stabil finansiell struktur och sannolikt en kapitalinsprutning eller en stor vinst som inte utdelats. Samtidigt visar rörelsen en svaghet med minskande omsättning och resultat, vilket tyder på att den operativa verksamheten möter utmaningar trots att vinstmarginalen fortfarande är klassificerad som 'Mycket Hög' på 32,6%. Företaget är etablerat (registrerat 2010) och befinner sig i en fas där det har goda finansiella reserver men behöver vända den negativa trenden i sin kärnverksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget, registrerat 2010, bedriver en bred verksamhet som inkluderar tillverkning av konstruktioner i plåt, plast och glasfiber, reparationer av byggnader och fordon, samt handel med värdepapper. Denna mångsidighet kan förklara både den höga vinstmarginalen (möjligen driven av värdepappershandel eller specialiserad tillverkning) och volatiliteten i omsättning. Det är inte ovanligt för företag med sådan bredd att se fluktuationer mellan olika verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 6 505 000 SEK till 6 206 000 SEK, en minskning på 4,6%. Nedgången följer omsättningsminskningen, men den mycket höga vinstmarginalen på 32,6% bevarades, vilket visar att lönsamheten per såld krona fortfarande är exceptionellt stark.

Soliditet: Soliditeten på 85,9% är exceptionellt hög och långt över branschnormer. Det betyder att 85,9% av företagets tillgångar finansieras av eget kapital, vilket ger en mycket låg belåningsgrad och stor finansiell säkerhet mot nedgångar. Det ger också goda förutsättningar för att ta lån om investeringsbehov uppstår.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 15 448 904 SEK till 25 238 015 SEK, en ökning på 9 789 111 SEK eller 63,4%. Denna ökning är betydligt större än årets resultat på 6 206 000 SEK, vilket tyder på att en betydande del av ökningen kommer från andra källor, såsom nyemission, omvärderingar eller insättningar från ägare.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 18 946 567 SEK till 19 050 126 SEK, en nedgång på 4,4%. Detta är en negativ trend som indikerar att företaget sålde för mindre under året, trots en generellt stark ekonomi.

Huvudrisker

  • Den negativa trenden i både omsättning (-4,4%) och resultat (-4,6%) är en varningssignal för den löpande verksamheten, trots hög absolut lönsamhet.
  • Den extremt höga soliditeten kan, om den inte kommer från en lönsam verksamhet, indikera en ineffektiv användning av kapital; pengarna skulle potentiellt kunna ge högre avkastning om de investerades i tillväxt eller återinvesterades mer aggressivt.
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen (tillverkning, reparation, värdepappershandel) kan innebära en spridningsrisk och svårigheter att fokusera på kärnkompetens.

Möjligheter

  • Den exceptionellt starka balansräkningen med 25 238 015 SEK i eget kapital och hög soliditet ger ett mycket stabilt underlag för att finansiera framtida tillväxt, investeringar eller förvärv.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 32,6% visar att företaget har en mycket lönsam affärsmodell eller produktportfölj när den väl säljer.
  • Den betydande tillgångstillväxten på 16,0% till 29 393 821 SEK indikerar att företaget investerar i sin framtid, vilket i kombination med det starka eget kapital kan bära frukt på längre sikt.

Trendanalys

Trenderna är blandade. Balansräkningstrenderna är exceptionellt positiva med stark förbättring i eget kapital (+63,4%) och tillgångar (+16,0%). Rörelsetrenderna är däremot negativa med försämring i både omsättning (-4,4%) och resultat (-4,6%). Detta skapar en bild av ett företag som blir rikare och mer stabilt på pappret, men som samtidigt ser sin dagliga försäljning och vinst krympa något. Nyckeln för framtiden är att använda den finansiella styrkan till att vända den operativa negativa trenden.