5 187 000 SEK
Omsättning
▼ 19,2%
452 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,8%
29,1%
Soliditet
God
8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:9 301 822 SEK
Skulder:-6 379 588 SEK
Substansvärde:1 872 234 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med en betydande försämring i lönsamhet och omsättning, men samtidigt en stark förbättring av eget kapital. Den kraftiga nedgången i omsättning och resultat tyder på utmaningar i den operativa verksamheten eller marknadsförhållanden. Den positiva utvecklingen av eget kapital, trots sämre resultat, indikerar att företaget har genomfört kapitaltillskott eller omvärderingar, vilket stärker balansräkningen på kort sikt. Den låga soliditeten förblir en svaghet som begränsar finansiell flexibilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är en ekologisk mjölkproducent med tillhörande växtodling och foderproduktion, verksam sedan 2015. Som ett jordbruksföretag som arrenderar sina byggnader och mark är det sannolikt kapitalintensivt med stora investeringar i djur och maskiner, men med lägre fasta kostnader för fastigheter. Omsättningsfluktuationer kan bero på förändringar i mjölkpriser, skördar eller produktionsvolym.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 182 000 SEK till 452 000 SEK, en minskning på 730 000 SEK eller 61.8%. Denna försämring är större än omsättningsminskningen, vilket indikerar krympande vinstmarginaler eller oförändrade fasta kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 29.1% är låg för ett kapitalintensivt jordbruksföretag och indikerar ett högt belåningsgrad. Detta begränsar företagets möjlighet att ta på sig ytterligare lån och ökar sårbarheten för räntehöjningar och försämrade ekonomiska förhållanden.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 506 546 SEK till 1 872 234 SEK, en tillväxt på 365 688 SEK eller 24.3%. Denna ökning, trots ett lägre resultat, innebär att företaget antingen har fått kapitaltillskott från ägarna eller genomfört omvärderingar av tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 7 211 765 SEK till 5 640 664 SEK, en nedgång på 1 571 101 SEK eller 21.8%. Detta är en mycket stor försämring som tyder på minskad försäljningsvolym eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av omsättning med 1 571 101 SEK signalerar allvarliga utmaningar i kärnverksamheten.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 730 000 SEK, vilket hotar långsiktig lönsamhet.
  • Låg soliditet på 29.1% skapar sårbarhet för finansiella chocker och begränsar investeringsmöjligheter.
  • Minskande tillgångar från 9 482 199 SEK till 9 301 822 SEK kan tyda på avveckling av kapital.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 365 688 SEK till 1 872 234 SEK, vilket stärker balansräkningen och ger en bättre bas för framtida verksamhet.
  • Företaget genererar fortfarande ett positivt resultat på 452 000 SEK trots utmanande år.
  • Vinstmarginalen på 8.0% klassificeras som stabil, vilket visar att kärnverksamheten är lönsam.