1 294 000 SEK
Omsättning
▼ 28,7%
224 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 766,7%
0%
Soliditet
Mycket Låg
17,3%
Vinstmarginal
Hög
30 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:719 597 SEK
Skulder:-479 878 SEK
Substansvärde:239 719 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med kraftigt förbättrad lönsamhet men samtidigt minskad omsättning och tillgångar. Den dramatiska resultatförbättringen på +1 766,7% och eget kapitaltillväxt på +279,0% tyder på en genomgående effektivisering eller omstrukturering. Den fallande omsättningen på -28,7% och minskade tillgångar på -46,5% indikerar dock en avveckling av verksamhetsområden eller försäljning av tillgångar. Företaget verkar fokusera på lönsamhet snarare än tillväxt, vilket kan vara en medveten strategi.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom affärsutveckling, marknadsföring och försäljning samt lägerverksamhet med utbildning inom sport- och ledarskap. Denna kombination av konsulttjänster och fysisk lägerverksamhet förklarar de varierande tillgångsbehoven och omsättningsfluktuationerna som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 12 000 SEK till 224 000 SEK, en ökning med 212 000 SEK (+1 766,7%). Denna kraftiga förbättring trots lägre omsättning indikerar betydande kostnadsbesparingar eller ändrad verksamhetsinriktning.

Soliditet: Soliditeten på 0,0% är extremt låg och indikerar att företaget är starkt beroende av skuldfinansiering. Detta är en betydande riskfaktor trots den förbättrade lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 63 251 SEK till 239 719 SEK, en tillväxt på 176 468 SEK (+279,0%). Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 903 747 SEK till 1 293 688 SEK, en nedgång på 610 059 SEK (-28,7%). Detta kan tyda på minskad verksamhetsomfattning eller förlust av kunder.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,0% skapar sårbarhet vid ekonomiska nedgångar eller oförutsedda händelser
  • Kraftig omsättningsminskning på 610 059 SEK kan indikera förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Minskade tillgångar med 624 166 SEK kan begränsa företagets expansionsmöjligheter framöver

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 17,3% visar att kvarvarande verksamhet är exceptionellt lönsam
  • Resultatförbättring på 212 000 SEK visar stark operativ effektivitet
  • Eget kapital ökade med 176 468 SEK vilket ger bättre finansiell stabilitet trots låg soliditet

Trendanalys

Företaget visar tydliga tecken på omstrukturering med fokus på lönsamhet snarare än tillväxt. Den dramatiska resultatförbättringen på +1 766,7% är imponerande men måste ses i ljuset av den samtidiga omsättningsminskningen på -28,7%. Eget kapitaltillväxten på +279,0% är positiv men den extrema soliditeten på 0,0% kvarstår som en betydande risk. Trenderna pekar på ett företag som genomgår en transformation med okontrollerbara utfall.