56 404 000 SEK
Omsättning
▲ 35,2%
22 554 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,8%
56,9%
Soliditet
Mycket God
36,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-12-27

Substansvärdering

Tillgångar:82 238 914 SEK
Skulder:-32 035 362 SEK
Substansvärde:33 647 109 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget uppvisar en exceptionellt stark finansiell utveckling med kraftig tillväxt i både omsättning och lönsamhet. Den mer än fördubblade vinsten på 108,8% indikerar en betydande effektivisering eller förbättrad prissättning. Tillgångarna har ökat med 68,0%, vilket tyder på betydande investeringar i verksamheten. Den höga soliditeten på 56,9% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 36,4% placerar företaget i en mycket stark finansiell position för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lantbruk med inriktning på växtodling och mjölkproduktion, med fokus på effektiv, miljövänlig och lönsam livsmedelsproduktion. Verksamheten är baserad i Kalmar kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med långa investeringscykler, vilket gör den starka tillväxten och lönsamheten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet mer än fördubblades från 10 801 000 SEK till 22 554 000 SEK, en ökning på 108,8%. Denna extremt starka resultatutveckling, som överträffar omsättningstillväxten, tyder på förbättrad lönsamhet per omsatt krona.

Soliditet: Soliditeten på 56,9% är mycket stark och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 22 953 482 SEK till 33 647 109 SEK, en tillväxt på 46,6%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 43 362 616 SEK till 61 967 523 SEK, en tillväxt på 35,2%. Denna betydande ökning indikerar antingen en utökad produktion, förbättrad marknadsandel eller högre priser.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Stora investeringar i tillgångar (ökning med 33 273 843 SEK) kräver kontinuerligt starkt kassaflöde för att vara hållbara
  • Beroende av jordbrukssektorns konjunkturer och prisförändringar på råvaror

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 36,4% ger utrymme för framtida investeringar och utdelningar
  • Stark soliditet på 56,9% möjliggör ytterligare finansiering för expansion
  • Kraftig tillgångstillväxt på 68,0% indikerar kapacitet för ytterligare produktion och intäkter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+35,2%), resultat (+108,8%), eget kapital (+46,6%) och tillgångar (+68,0%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla parametrar indikerar en mycket framgångsrik omvandling eller expansion av verksamheten.