1 000 000 SEK
Omsättning
▼ 5,7%
404 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,8%
55,3%
Soliditet
Mycket God
40,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 737 788 SEK
Skulder:-1 553 747 SEK
Substansvärde:1 611 218 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 40,4% och soliditet på 55,3% har både omsättning och resultat minskat markant. Den positiva kapitaltillväxten på 21,3% indikerar att företaget behåller vinster, men den samtidiga minskningen av tillgångar med 8,8% tyder på att företaget kanske avvecklar eller säljer av tillgångar. Situationen pekar mot ett etablerat företag som möter utmaningar i sin verksamhet trots god finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver turist- och skidanläggning med säte i Pajala. Denna typ av verksamhet är typiskt säsongsbetonad och känslig för faktorer som väderförhållanden, turisttillströmning och konjunkturläget, vilket kan förklara de fluktuationer i omsättning och resultat som syns i siffrorna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 552 000 SEK till 404 000 SEK, en minskning med 148 000 SEK eller 26,8%. Trots lägre omsättning behåller företaget en mycket god lönsamhet, men nedgången är betydande.

Soliditet: En soliditet på 55,3% är mycket stark och visar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och bättre motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 327 960 SEK till 1 611 218 SEK, en tillväxt på 283 258 SEK eller 21,3%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets vinst på 404 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 060 416 SEK till 1 000 003 SEK, en nedgång på 60 413 SEK eller 5,7%. Detta indikerar en svagare försäljning eller mindre verksamhet under året.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på -5,7% vilket, om den fortsätter, kan hota den långsiktiga överlevnaden.
  • Kraftig nedgång i resultatet med -26,8% trots en mycket hög vinstmarginal.
  • Minskande tillgångar på -8,8% kan tyda på avveckling av verksamhet eller försäljning av tillgångar utan ersättande investeringar.

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 55,3% ger utrymme för att ta lån eller investera för att vända negativa trender.
  • En vinstmarginal på 40,4% är exceptionellt hög och visar att verksamheten är mycket lönsam när den väl har omsättning.
  • Betydande tillväxt av eget kapital med 283 258 SEK stärker företagets balansräkning och finansiella bas.

Trendanalys

Omsättningen visar en stark tillväxt från 2021 till 2023 men ett tydligt nedåtgående trendbrott 2024 med en minskning. Resultatet efter finansnetto har förbättrats dramatiskt från förlust 2021 till hög vinst 2023, men följer omsättningens nedgång 2024 med en sänkning. Eget kapital har ökat stadigt varje år, vilket tillsammans med minskande tillgångar har lett till en mycket stark förbättring av soliditeten från låg till mycket hög nivå. Vinstmarginalen har förbättrats radikalt och ligger på en mycket god nivå trots en lätt nedgång 2024. Den övergripande trenden pekar på en framgångsrik omvandling till en lönsammare verksamhet med bättre kapitalstruktur, men med en tydlig avmattning i både omsättning och resultat under det senaste året.