214 000 SEK
Omsättning
▼ 65,7%
152 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 28,6%
92%
Soliditet
Mycket God
71%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 726 003 SEK
Skulder:-45 373 SEK
Substansvärde:1 270 630 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal situation med mycket starka lönsamhets- och soliditetsnyckeltal men samtidigt en dramatisk nedgång i omsättning. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 71% tyder på att företaget genomgår en betydande omstrukturering eller har genomfört en stor nedskärning av verksamheten. Trots att omsättningen minskat med två tredjedelar har företaget lyckats bibehålla lönsamhet och stärkt sitt eget kapital, vilket indikerar ett strategiskt fokus på effektivisering snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konstruktion, tillverkning och försäljning av maskiner för tillverknings- och processindustrin. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv, vilket kan förklara de stora svängningarna i omsättning mellan år. Företaget är etablerat sedan 2001 och är inte ett nytt företag, vilket tyder på att den nuvarande situationen representerar en strategisk omställning snarare än en nyetablering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat från 213 000 SEK till 152 000 SEK, en nedgång på 28,6%. Trots den kraftiga omsättningsminskningen har företaget behållit en positiv resultatnivå, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 92,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 1 148 270 SEK till 1 270 630 SEK, en tillväxt på 10,7%. Denna ökning kommer sannolikt från årets resultat och visar på en stark kapitalstruktur.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat dramatiskt från 623 091 SEK till 214 190 SEK, en nedgång på 65,7%. Detta indikerar antingen ett avvecklande av verksamhetsgrenar, förlust av storkunder eller en medveten strategi att fokusera på mer lönsamma uppdrag.

Huvudrisker

  • Kritisk omsättningsminskning på 65,7% riskerar att på sikt underminera även den starka lönsamheten
  • Företagets långsiktiga överlevnad kan ifrågasättas om den låga omsättningsnivån fortsätter
  • Beroende av ett fåtal kunder eller projekt kan föreligga givet den stora omsättningsminskningen

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 92% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 71% visar på effektiv verksamhetsstyrning och kostnadskontroll
  • Stark balansräkning med tillgångstillväxt på 7,6% till 1 726 003 SEK ger goda förutsättningar för framtida tillväxt

Trendanalys

Företaget visar en tydlig dubbelriktad trend: negativt i omsättning (-65,7%) och resultat (-28,6%) men positivt i eget kapital (+10,7%) och tillgångar (+7,6%). Denna kombination tyder på en medveten omställning där företaget prioriterar lönsamhet och balansräkningsstyrka framför omsättningstillväxt. Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar mot att företaget kan vara i en positionsfas för framtida expansion.