103 250 SEK
Omsättning
▼ 5 162 600%
192 148 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 157,8%
83,2%
Soliditet
Mycket God
75,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
192 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-08-25

Substansvärdering

Tillgångar:525 376 SEK
Skulder:-78 335 SEK
Substansvärde:399 041 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt polariserad ekonomisk utveckling med en dramatisk omsättningsökning från 19 354 SEK till 253 368 SEK, men samtidigt en kraftig försämring av eget kapital och tillgångar. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 75,8% tyder på att företaget genomfört en stor engångstransaktion eller projekt med mycket hög lönsamhet. Trots den positiva resultatutvecklingen är den negativa tillväxten i eget kapital och tillgångar oroväckande och indikerar att företaget kan ha utdelat eller på annat sätt reducerat sitt kapital trots den goda lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett teknikkonsultbolag inom konstruktion och industriteknik som etablerades 2016 och har sitt säte i Mellösa. Verksamheten är typiskt projektbaserad med variation i omsättning mellan perioder beroende på projektstorlek och timing.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på 332 248 SEK till en vinst på 192 148 SEK, en förbättring på 524 396 SEK som visar på starkt förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 83,2% är mycket hög och visar att företaget har låg belåning och god finansieringsstabilitet, vilket ger goda förutsättningar att hantera ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 473 568 SEK till 399 041 SEK trots den positiva vinsten, vilket tyder på att företaget har gjort utdelningar eller andra kapitalreduceringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 19 354 SEK till 253 368 SEK, en ökning med 1 208%, vilket indikerar ett stort projekt eller en betydande uppgång i verksamheten.

Huvudrisker

  • Den extremt negativa omsättningstillväxten på -5 162 600% indikerar troligen en felberäkning eller extrem volatilitet i verksamheten
  • Minskning av eget kapital med 74 527 SEK trots god vinst visar på kapitaluttag som kan försvaga företagets långsiktiga stabilitet
  • Tillgångarna minskade med 9 064 SEK vilket kan tyda på nedskrivningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 75,8% visar på mycket lönsam verksamhet när projekt realiseras
  • Mycket hög soliditet ger goda möjligheter till framtida investeringar och expansion
  • Resultattillväxt på +157,8% visar stark förbättring av företagets lönsamhet och operativ effektivitet

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i omsättning och resultat men negativa trender i eget kapital och tillgångar, vilket skapar en komplex bild där kortsiktig framgång måste balanseras mot långsiktig kapitalbevarande.