328 000 SEK
Omsättning
▼ 53,9%
117 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 608,7%
66,6%
Soliditet
Mycket God
27,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:169 878 SEK
Skulder:-56 746 SEK
Substansvärde:113 132 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en kraftig omsättningsminskning på 53,9% men samtidigt en dramatisk förbättring av lönsamheten och balansräkningen. Den höga vinstmarginalen på 27,7% och soliditeten på 66,6% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som troligen genomgått en betydande omstrukturering eller förändring av verksamhetsmodell, där fokus tydligt har lagts på lönsamhet snarare än volymtillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Ljungbyhed och har varit verksamt sedan 2018, vilket innebär att det inte är ett nyetablerat företag utan ett etablerat företag som genomgått betydande förändringar i sin verksamhetsstruktur mellan 2020 och 2021.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på 23 000 SEK till en vinst på 117 000 SEK, en positiv förändring på 140 000 SEK. Denna vändning till stark lönsamhet trots lägre omsättning är anmärkningsvärd.

Soliditet: Soliditeten på 66,6% är mycket stark och indikerar ett företag med låg skuldsättning och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 12 425 SEK till 113 132 SEK, en tillväxt på 100 707 SEK eller 810,5%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av den starka vinstutvecklingen under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 712 286 SEK till 422 212 SEK, en nedgång med 290 074 SEK eller 53,9%. Detta kan tyda på en avveckling av mindre lönsamma verksamhetsgrenar eller en strategisk omställning.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 53,9% från 712 286 SEK till 422 212 SEK utgör en betydande risk för långsiktig verksamhetens omfattning och marknadsposition.
  • Företagets framtida utveckling är starkt beroende av att den höga vinstmarginalen på 27,7% kan bibehållas över tid trots den reducerade omsättningsbasen.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 27,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion från egen kassa.
  • Den starka soliditeten på 66,6% och det ökade eget kapitalet från 12 425 SEK till 113 132 SEK ger goda förutsättningar att ta lån för investeringar till förmånliga villkor.
  • Den dramatiska resultatförbättringen med +608,7% visar på en mycket effektiv omställning som kan ligga till grund för en hållbar lönsamhetsmodell framöver.