1 936 000 SEK
Omsättning
▲ 4,2%
122 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,8%
69,1%
Soliditet
Mycket God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
37 500 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-07-27

Substansvärdering

Tillgångar:710 518 SEK
Skulder:-219 891 SEK
Substansvärde:490 627 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstillväxt men oroande resultatnedgång. Den ökade omsättningen på 4,2% till 1 936 137 SEK indikerar att företaget lyckas skaffa sig fler uppdrag, men den kraftiga resultatnedgången på -31,8% till 122 000 SEK tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet i projekten. Den höga soliditeten på 69,1% ger dock en god finansiell buffert, medan minskande tillgångar kan indikera avveckling av inventarier eller fordringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver byggnadssnickeriarbeten i Stenungsund och är verksamt sedan 2020. Som snickeriföretag arbetar de sannolikt med både nyproduktion och renovering, vilket är en bransch med konjunkturkänslighet och konkurrens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 179 000 SEK till 122 000 SEK, en nedgång på 57 000 SEK eller 31,8%, vilket indikerar lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 69,1% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 433 063 SEK till 490 627 SEK, en tillväxt på 13,3% som främst drivs av årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 858 057 SEK till 1 936 137 SEK, en positiv tillväxt på 4,2% som visar att företaget expanderar sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 31,8% trots ökad omsättning indikerar lönsamhetsproblem
  • Minskande tillgångar från 762 837 SEK till 710 518 SEK (-6,9%) kan tyda på avveckling av produktiv kapacitet
  • Branschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida uppdragsvolym

Möjligheter

  • Stark soliditet på 69,1% ger god finansiell flexibilitet för investeringar
  • Omsättningstillväxt på 4,2% visar att företaget kan expandera sin kundbas
  • Eget kapitaltillväxt på 13,3% stärker företagets balansräkning