23 125 000 SEK
Omsättning
▼ 14,9%
5 771 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,8%
55%
Soliditet
Mycket God
24,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 357 000 SEK
Skulder:-7 290 207 SEK
Substansvärde:9 001 362 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla signaler. Å ena sidan har bolaget en mycket hög vinstmarginal på 24,9% och en stark soliditet på 55,0%, vilket indikerar god lönsamhet och finansiell stabilitet. Å andra sidan visar bolaget en tydlig negativ trend i rörelse med en omsättningsminskning på 14,9% och en resultatminskning på 30,8%. Den kraftiga tillgångstillväxten på 52,7% samtidigt som omsättningen minskar kan tyda på större investeringar som ännu inte gett avkastning, eller en omstrukturering av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett elinstallationsföretag som har varit registrerat sedan 2003, vilket innebär att det är ett etablerat bolag med över 20 års erfarenhet i branschen. Elinstallationsbranschen är typiskt sett projektdriven och kan vara känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 8 338 000 SEK till 5 771 000 SEK, en minskning på 2 567 000 SEK eller 30,8%. Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på minskade marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 55,0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot motgångar. Detta är en av företagets klart starkaste finansiella indikatorer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 659 071 SEK till 9 001 362 SEK, en förbättring på 342 291 SEK eller 4,0%. Denna ökning beror sannolikt på att en del av årets vinst har balanserats i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 27 568 376 SEK till 23 141 534 SEK, en nedgång på 4 426 842 SEK eller 14,9%. Detta är en betydande försämring som kan bero på färre projekt, lägre orderstock eller prispress i branschen.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 14,9% från 27 568 376 SEK till 23 141 534 SEK indikerar potentiell förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatet sjönk med 30,8% från 8 338 000 SEK till 5 771 000 SEK, vilket visar sämre lönsamhet trots hög vinstmarginal
  • Stor diskrepans mellan tillgångstillväxt (+52,7%) och omsättningsminskning (-14,9%) kan tyda på ineffektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 55,0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Hög vinstmarginal på 24,9% visar att företaget behåller god lönsamhet trots omsättningsminskning
  • Kraftig tillgångstillväxt på 52,7% från 10 712 000 SEK till 16 357 000 SEK kan indikera framtida expansionspotential