3 109 651 SEK
Omsättning
▲ 11,4%
1 026 603 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,1%
60,3%
Soliditet
Mycket God
24,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-13

Substansvärdering

Tillgångar:4 499 528 SEK
Skulder:-1 568 342 SEK
Substansvärde:1 866 415 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den kraftiga resultattillväxten på 61,1% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 24,6% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 60,3% är robust och företaget har successivt stärkt sin kapitalstruktur. Den samlade bilden är ett välskött företag i en stark tillväxtfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver underhåll och service av järnväg, en verksamhet som kräver specialistkompetens och ofta innebär långsiktiga kontrakt. Den höga lönsamheten tyder på att företaget har etablerat sig i en nisch med goda marginaler, troligtvis genom expertis inom en specifik del av järnvägsunderhållet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 637 129 SEK till 1 026 603 SEK, en ökning med 389 474 SEK eller 61,1%. Denna ökning är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller bättre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 60,3% är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger företaget god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 418 181 SEK till 1 866 415 SEK, en tillväxt på 448 234 SEK eller 31,6. Denna förstärkning kan till stor del förklaras av det starka årets resultat som har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 762 486 SEK till 4 178 314 SEK, en tillväxt på 11,4%. Detta visar en stadig ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig och beroende av investeringar i järnvägsinfrastruktur.
  • Den snabba tillväxten måste hanteras för att undvika kvalitetsproblem eller att organisationen växer för snabbt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 24,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den starka balansräkningen med en tillgångstillväxt på 24,1% till 4,5 miljoner SEK skapar en god grund för att ta tillvara på nya affärsmöjligheter.
  • Den bevisade förmågan att öka lönsamheten snabbare än omsättningen indikerer en skalbar affärsmodell.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättning (+11,4%), resultat (+61,1%), eget kapital (+31,6%) och tillgångar (+24,1%). Detta skapar en entydig bild av ett företag i en mycket positiv utvecklingsfas.